Brew your best beer EVER. Start your Free Trial of Brewer's Friend today! Sign Up ×

Lupulin Brewzilla

188 calories 18.6 g 12 oz
brewer logo

Like this recipe?

Save this Recipe →Free account · keep it in your recipe box
Beer Stats
Method: All Grain
Style: American Pale Ale
Boil Time: 60 min
Batch Size: 52.5 liters (ending kettle volume)
Pre Boil Size: 56.75 liters
Pre Boil Gravity: 1.053 (recipe based estimate)
Efficiency: 76% (ending kettle)
Calories: 188 calories (Per 12oz)
Carbs: 18.6 g (Per 12oz)
Created: Saturday November 20th 2021
Similar Recipes

Global Pale Ale

by PeddyOfficer

OG: 1.057 FG: 1.016 ABV: 5.4% IBU: 48

Panhead Supercharger Original

by Wolf Pack Brewing

OG: 1.057 FG: 1.010 ABV: 6.1% IBU: 38

Talus APA

by tubbsy

OG: 1.048 FG: 1.011 ABV: 4.9% IBU: 38

1.057
1.013
5.8%
41.0
5.8
5.3
46,978.30
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
6 kg Patagonia - Patagonia Pale ale6 kg Patagonia Pale ale $ 980.00 / kg
$ 5,880.00
36.8 2.9 46.2%
4 kg Patagonia - Extra Pale Malt4 kg Extra Pale Malt $ 980.00 / kg
$ 3,920.00
36.8 1.8 30.8%
1.50 kg Patagonia - Patagonia Munich1.5 kg Patagonia Munich $ 980.00 / kg
$ 1,470.00
34 12 11.5%
1.50 kg Weyermann - Carapils1.5 kg Carapils $ 1,920.00 / kg
$ 2,880.00
34.5 2.1 11.5%
13 kg / $ 14,150.00
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
27.50 g Columbus27.5 g Columbus Hops $ 29.20 / g
$ 803.00
Pellet 15.6 Boil 60 min 20.25 5.7%
55 g Yakima Valley Hops - LUPOMAX Columbus55 g LUPOMAX Columbus Hops $ 36.00 / g
$ 1,980.00
Pellet 20 Whirlpool at 85 °C 40 min 7.96 11.5%
84 g Yakima Chief Hops - Centennial84 g Centennial Hops $ 29.00 / g
$ 2,436.00
Pellet 12.5 Whirlpool at 85 °C 40 min 7.6 17.5%
39 g Yakima Valley Hops - LUPOMAX Citra39 g LUPOMAX Citra Hops $ 53.00 / g
$ 2,067.00
Pellet 18.5 Whirlpool at 85 °C 40 min 5.22 8.1%
67.70 g Yakima Chief Hops - Centennial67.7 g Centennial Hops $ 29.00 / g
$ 1,963.30
Pellet 12.5 Dry Hop (High Krausen) 0 days 14.1%
32 g Yakima Valley Hops - LUPOMAX Columbus32 g LUPOMAX Columbus Hops $ 36.00 / g
$ 1,152.00
Pellet 20 Dry Hop (High Krausen) 0 days 6.7%
32.30 g Yakima Valley Hops - LUPOMAX Citra32.3 g LUPOMAX Citra Hops $ 53.00 / g
$ 1,711.90
Pellet 18.5 Dry Hop (High Krausen) 0 days 6.7%
12.40 g Yakima Valley Hops - LUPOMAX Columbus12.4 g LUPOMAX Columbus Hops $ 36.00 / g
$ 446.40
Pellet 20 Dry Hop 0 days 2.6%
70 g Yakima Chief Hops - Centennial70 g Centennial Hops $ 29.00 / g
$ 2,030.00
Pellet 9.3 Dry Hop 0 days 14.6%
59.60 g Yakima Valley Hops - LUPOMAX Citra59.6 g LUPOMAX Citra Hops $ 53.00 / g
$ 3,158.80
Pellet 18.5 Dry Hop 0 days 12.4%
479.50 g / $ 17,748.40
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
50 L Infusion 75 °C 65 °C 90 min
26.5 L Sparge -- -- --
Starting Mash Thickness: 1.5 L/kg
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
7.60 g Calcium Chloride (dihydrate) $ 10.00 / g
$ 76.00
Water Agt Mash 1 hr.
1.50 g Epsom Salt $ 10.00 / g
$ 15.00
Water Agt Mash 1 hr.
9.60 g Gypsum $ 10.00 / g
$ 96.00
Water Agt Mash 1 hr.
4.70 g Baking Soda $ 10.00 / g
$ 47.00
Water Agt Mash 1 hr.
11.76 ml Phosphoric acid $ 7.00 / ml
$ 82.32
Water Agt Mash 1 hr.
4.10 g Calcium Chloride (dihydrate) $ 10.00 / g
$ 41.00
Water Agt Sparge 0 min.
1 g Epsom Salt $ 10.00 / g
$ 10.00
Water Agt Sparge 0 min.
5 g Gypsum $ 10.00 / g
$ 50.00
Water Agt Sparge 0 min.
2.50 g Baking Soda $ 10.00 / g
$ 25.00
Water Agt Sparge 0 min.
1.80 ml Phosphoric acid $ 7.00 / ml
$ 12.60
Water Agt Sparge 0 min.
1.20 g Yeast Nutrient $ 600.00 / g
$ 720.00
Other Primary 0 min.
2.50 g Irish Moss $ 30.00 / g
$ 75.00
Fining Boil 10 min.
2.50 g antioxidante $ 20.00 / g
$ 50.00
Water Agt Secondary 0 min.
15 g pvpp $ 52.00 / g
$ 780.00
Water Agt Secondary 0 min.
$ 2,079.92
 
Yeast
Lallemand - LALBREW® BRY-97 WEST COAST ALE YEAST
Amount:
4 Each
Cost:
$ 3,250.00 / each
$ 13,000.00
Attenuation (avg):
75%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
15 - 22 °C
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 258 B cells required
$ 13,000.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.45 Volumes
 
Target Water Profile
Agua Angelo
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
90 10 30 80 120 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Notes

extra pale 4,05
munich 1,55

51.1 lt en ferm
wh 4gr/lt
40% cent
35% col
25%citra
Dh 6gr/lt
45% cent
15%col
40% citra

Dh chupa 3,2 lt
leva 4 lts
43,8
carb
42,5
botella
40 lts

Brewer's Friend Logo
Last Updated and Sharing
 
1,069
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2021-12-09 04:10 UTC
Discussion about this recipe:
You must be logged in to add comments.

If you do not yet have an account, you may register here.

Back To Top