Brew your best beer EVER. Start your Free Trial of Brewer's Friend today! Start your Free Trial today. Sign Up ×

Bezna

251 calories 25.5 g 500 ml

Like this recipe?

Save this Recipe →Free account · keep it in your recipe box
Beer Stats
Method: All Grain
Style: Sweet Stout
Boil Time: 60 min
Batch Size: 22 liters (fermentor volume)
Pre Boil Size: 28 liters
Post Boil Size: 25 liters
Pre Boil Gravity: 1.045 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.054 (recipe based estimate)
Efficiency: 74% (brew house)
Source: N1Q
Calories: 251 calories (Per 500ml)
Carbs: 25.5 g (Per 500ml)
Created: Monday July 27th 2026
Similar Recipes

Hazelnut Stout

by Bobby G

OG: 1.051 FG: 1.010 ABV: 5.3% IBU: 28

Nippan Stout

by Marty Chung

OG: 1.056 FG: 1.017 ABV: 5.0% IBU: 26

Phil's 100

by Brown Mule Brewing

OG: 1.063 FG: 1.020 ABV: 5.6% IBU: 32

1.054
1.013
5.4%
27.3
38.9
5.6
80.03
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
3.70 kg Simpsons - Maris Otter pale3.7 kg Maris Otter pale lei 11.00 / kg
lei 40.70
38 2.4 69.8%
0.60 kg Weyermann - Munich Type II (Dark)0.6 kg Munich Type II (Dark) lei 9.50 / kg
lei 5.70
37 10 11.3%
0.40 kg Weyermann - CaraAmber0.4 kg CaraAmber lei 11.50 / kg
lei 4.60
37 27 7.5%
0.20 kg Simpsons - Chocolate Malt0.2 kg Chocolate Malt - (late mash tun addition) lei 14.00 / kg
lei 2.80
31.7 444 3.8%
0.20 kg Weyermann - Carafa Special Type III0.2 kg Carafa Special Type III lei 13.20 / kg
lei 2.64
29.9 525 3.8%
0.20 kg Weyermann - Roasted Barley0.2 kg Roasted Barley - (late mash tun addition) lei 11.80 / kg
lei 2.36
29.9 432 3.8%
5.30 kg / lei 58.80
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
15 g Magnum15 g Magnum Hops lei 0.15 / g
lei 2.25
Pellet 13.5 Boil 60 min 24.45 60%
10 g East Kent Goldings10 g East Kent Goldings Hops lei 0.22 / g
lei 2.20
Pellet 6.5 Boil 10 min 2.85 40%
25 g / lei 4.45
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
20 L Strike 71 °C 65 °C --
Steeping 65 °C 65 °C 60 min
Mash out Steeping 65 °C 75 °C 10 min
13 L Sparging Sparge 80 °C 80 °C --
Starting Mash Thickness: 3.7 L/kg
Starting Grain Temp: 23 °C
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
2 g Irish Moss lei 0.19 / g
lei 0.38
Fining Boil 10 min.
3 ml Lactic acid lei 0.20 / ml
lei 0.60
Water Agt Mash 1 hr.
lei 0.98
 
Yeast
Fermentis - Safale - English Ale Yeast S-04
Amount:
1 Each
Cost:
lei 15.80 / each
lei 15.80
Attenuation (custom):
73%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
12 - 25 °C
Starter:
No
Fermentation Temp:
19 °C
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 103 B cells required
lei 15.80 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
Method: demarara       Amount: 125.8 g       Temp: 20 °C       CO2 Level: 2.2 Volumes
 
Target Water Profile
Dublin (Dry Stout)
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
110 4 12 19 53 280
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Notes

Maltul Chocolate si Orzul prajit se lasa in mash ultimele 15 minute
Fermentata 14 zile la 19°C

Recipe Picture
Last Updated and Sharing
 
89
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-09-23 07:52 UTC
Discussion about this recipe:
You must be logged in to add comments.

If you do not yet have an account, you may register here.

Back To Top