{{ reading.comment }}
| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.73 kg | Weyermann - CaraRed0.73 kg CaraRed |
3.23 € / kg 2.36 € |
35 | 19.3 | 7.3% |
| 1.06 kg | Simpsons - Imperial Malt1.06 kg Imperial Malt |
2.36 € / kg 2.50 € |
34.5 | 15.6 | 10.6% |
| 3.86 kg | Weyermann - Extra Pale Premium Pilsner Malt3.86 kg Extra Pale Premium Pilsner Malt |
1.88 € / kg 7.26 € |
38 | 1.5 | 38.6% |
| 0.57 kg | Simpsons - Heritage Crystal0.57 kg Heritage Crystal |
3.10 € / kg 1.77 € |
32 | 66 | 5.7% |
| 1.04 kg | Weyermann - Vienna Malt1.04 kg Vienna Malt |
1.44 € / kg 1.50 € |
37 | 3.5 | 10.4% |
| 2.47 kg | GB - Golden Promise2.47 kg Golden Promise |
2.48 € / kg 6.13 € |
37 | 3 | 24.7% |
| 0.05 kg | Simpsons - Crystal T500.05 kg Crystal T50 | 34 | 50 | 0.5% | |
| 0.21 kg | Simpsons - DRC0.21 kg DRC | 34.7 | 115 | 2.1% | |
| 9.99 kg / 21.51 € | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 g | Yakima Valley Hops - Chinook30 g Chinook Hops |
0.03 € / g 0.90 € |
Pellet | 13.9 | Boil at 100 °C | 50 min | 30.4 | 9.1% |
| 25 g | Cenntenial25 g Cenntenial Hops |
0.04 € / g 1.00 € |
Pellet | 8 | Boil at 100 °C | 20 min | 9.29 | 7.6% |
| 25 g | Yakima Valley Hops - Cascade25 g Cascade Hops |
0.03 € / g 0.75 € |
Pellet | 5.71 | Boil at 100 °C | 10 min | 3.97 | 7.6% |
| 25 g | Yakima Chief Hops - Simcoe25 g Simcoe Hops | Lupulin Pellet | 13.4 | Boil at 100 °C | 10 min | 9.31 | 7.6% | |
| 25 g | Yakima Valley Hops - Chinook25 g Chinook Hops |
0.03 € / g 0.75 € |
Pellet | 13.9 | Whirlpool at 80 °C | 30 min | 3.58 | 7.6% |
| 25 g | Cenntenial25 g Cenntenial Hops |
0.04 € / g 1.00 € |
Pellet | 8 | Whirlpool at 80 °C | 30 min | 2.06 | 7.6% |
| 125 g | Yakima Chief Hops - El Dorado125 g El Dorado Hops | Pellet | 16.1 | Dry Hop at 20 °C | 3 days | 37.9% | ||
| 25 g | Barth-Haas - Azacca25 g Azacca Hops |
0.22 € / g 5.50 € |
Pellet | 17 | Dry Hop at 20 °C | 3 days | 7.6% | |
| 25 g | Yakima Chief Hops - Simcoe25 g Simcoe Hops | Lupulin Pellet | 13.4 | Whirlpool at 80 °C | 30 min | 3.46 | 7.6% | |
| 330 g / 9.90 € | ||||||||
| Amount | Variety | Cost | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|
| 55 g | Yakima Valley Hops - Chinook (Pellet) 55 g Chinook (Pellet) Hops |
0.03 € / g 1.65 € |
33.98 | 16.7% |
| 50 g | Cenntenial (Pellet) 50 g Cenntenial (Pellet) Hops |
0.04 € / g 2.00 € |
11.35 | 15.2% |
| 25 g | Yakima Valley Hops - Cascade (Pellet) 25 g Cascade (Pellet) Hops |
0.03 € / g 0.75 € |
3.97 | 7.6% |
| 50 g | Yakima Chief Hops - Simcoe (Lupulin Pellet) 50 g Simcoe (Lupulin Pellet) Hops | 12.77 | 15.2% | |
| 125 g | Yakima Chief Hops - El Dorado (Pellet) 125 g El Dorado (Pellet) Hops | 37.9% | ||
| 25 g | Barth-Haas - Azacca (Pellet) 25 g Azacca (Pellet) Hops |
0.22 € / g 5.50 € |
7.6% | |
| 330 g / 9.90 € | ||||
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 32.77 L | Strike | 70 °C | 65 °C | 60 min | |
| Temperature | -- | 76 °C | -- | ||
| 22.62 L | Sparge | 76 °C | 76 °C | 15 min | |
|
Starting Mash Thickness:
3 L/kg Starting Grain Temp: 65 °C |
|||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 ml | Calcium Chloride (dihydrate) | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 4 g | Epsom Salt | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 8.50 g | Gypsum | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 2 g | Salt | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 3.76 ml | Phosphoric acid | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 0.01 ml | Phosphoric acid | Water Agt | Sparge | 1 hr. |
| WHC Lab - Old English: Heritage Ale Yeast | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| 0.00 € Yeast Pitch Rate and Starter Calculator |
| Method: co2 Amount: 1.55 bar Temp: 15 °C CO2 Level: 2.5 Volumes |
| Ca+2 | Mg+2 | Na+ | Cl- | SO4-2 | HCO3- |
|---|---|---|---|---|---|
| 75 | 10 | 10 | 75 | 150 | 0 |
| Mash Chemistry and Brewing Water Calculator | |||||
System Default
| Cost € | Cost % | |
|---|---|---|
| Fermentables | € | |
| Steeping Grains (Extract Only) |
€ | |
| Hops | € | |
| Yeast | € | |
| Other | € | |
| Cost Per Barrel | € 0.00 | |
| Cost Per Pint | € 0.00 | |
| Total Cost | € 0.00 |