Brew your best beer EVER. Start your Free Trial of Brewer's Friend today! Start your Free Trial today. Sign Up ×

Small NEIPA

193 calories 21 g 12 oz
brewer logo

Like this recipe?

Save this Recipe →Free account · keep it in your recipe box
Beer Stats
Method: All Grain
Style: Specialty IPA: New England IPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 170.5 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 201.79 gallons
Post Boil Size: 185.69 gallons
Pre Boil Gravity: 1.053 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.058 (recipe based estimate)
Efficiency: 80% (brew house)
Source: Britton
Hop Utilization: 97%
Calories: 193 calories (Per 12oz)
Carbs: 21 g (Per 12oz)
Created: Wednesday September 9th 2026
1.058
1.016
5.5%
25.7
3.8
5.7
128.03
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
235 lb Rahr - North Star Pils235 lb North Star Pils 36.3 1.7 68.1%
35 lb Rahr - White Wheat35 lb White Wheat $ 0.74 / lb
$ 25.90
39.1 3.2 10.1%
75 lb Flaked Oats75 lb Flaked Oats 33 2.2 21.7%
345 lbs / $ 25.90
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
8 oz Magnum8 oz Magnum Hops $ 0.50 / oz
$ 4.00
Pellet 11.9 First Wort 0 min 10.98 2.5%
8 oz Mosaic8 oz Mosaic Hops $ 0.50 / oz
$ 4.00
Pellet 11 Boil 15 min 4.58 2.5%
85 oz pESH85 oz pESH Hops Pellet 8 Whirlpool at 180 °F 15 min 10.16 26.5%
110 oz Citra110 oz Citra Hops $ 0.84 / oz
$ 92.40
Pellet 14.8 Dry Hop 7 days 34.3%
110 oz pESH110 oz pESH Hops Pellet 11 Dry Hop 7 days 34.3%
321 oz / $ 100.40
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
110.4 gal Strike 169.44 °F 156 °F 60 min
153.36 gal Sparge 164 °F 164 °F 60 min
Starting Mash Thickness: 1.28 qt/lb
Starting Grain Temp: 68 °F
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
175 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Mash 1 hr.
50 g Epsom Salt Water Agt Mash 1 hr.
70 g Gypsum Water Agt Mash 1 hr.
55 g Salt Water Agt Mash 1 hr.
60 g Magnesium Chloride Water Agt Mash 1 hr.
50 g Slaked Lime Water Agt Mash 1 hr.
30 g Kerry Yeastex® 61 $ 9.00 / lb
$ 0.60
Water Agt Boil 15 min.
12 g Zinc Water Agt Boil 15 min.
30 g Kerry Whirlfloc® G $ 17.20 / lb
$ 1.14
Water Agt Mash 15 min.
$ 1.73
 
Yeast
BSI - A-18 London Ale III
Amount:
500 Each
Cost:
Attenuation (custom):
75%
Flocculation:
Medium
Optimum Temp:
64 - 74 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 3224 B cells required
$ 0.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.25 Volumes
 
Target Water Profile
Brewery Filtered Water
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
100 15 30 150 60 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Notes

Based on CLAG Name Change

Brewer's Friend Logo
Last Updated and Sharing
 
56
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-09-15 14:28 UTC
Discussion about this recipe:
You must be logged in to add comments.

If you do not yet have an account, you may register here.

Back To Top