Brew your best beer EVER. Start your Free Trial of Brewer's Friend today! Sign Up ×

Fryeberg Fest

202 calories 20.7 g 12 oz
brewer logo

Like this recipe?

Save this Recipe →Free account · keep it in your recipe box
Beer Stats
Method: All Grain
Style: Festbier
Boil Time: 60 min
Batch Size: 5.5 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 7.4 gallons
Pre Boil Gravity: 1.045 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.061 (recipe based estimate)
Efficiency: 70% (brew house)
Calories: 202 calories (Per 12oz)
Carbs: 20.7 g (Per 12oz)
Created: Monday January 30th 2023
Similar Recipes

Hofbräuhaus Oktoberfestbier

by Todd Cogswell

OG: 1.059 FG: 1.014 ABV: 6.0% IBU: 20

Honey Malt Lager

OG: 1.060 FG: 1.015 ABV: 5.9% IBU: 18

1.061
1.015
6.0%
20.0
8.0
n/a
48.33
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
9.24 lb Weyermann - Barke Pilsner Malt9.24 lb Barke Pilsner Malt $ 2.00 / lb
$ 18.48
37.03 1.75 71.1%
2.60 lb Weyermann - Munich Type I2.6 lb Munich Type I $ 2.25 / lb
$ 5.85
38 6 20%
1.16 lb Weyermann - Melanoidin1.16 lb Melanoidin $ 2.00 / lb
$ 2.32
34.5 27 8.9%
13 lbs / $ 26.65
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
1.50 oz Hallertau Mittelfruh1.5 oz Hallertau Mittelfruh Hops $ 2.95 / oz
$ 4.43
Pellet 3.75 Boil 30 min 15.55 60%
1 oz Hallertau Mittelfruh1 oz Hallertau Mittelfruh Hops $ 2.95 / oz
$ 2.95
Leaf/Whole 3.75 Boil 10 min 4.45 40%
2.50 oz / $ 7.38
 
Yeast
Fermentis - Saflager - German Lager Yeast W-34/70
Amount:
2 Each
Cost:
$ 7.15 / each
$ 14.30
Attenuation (custom):
75%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
48 - 72 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 109 B cells required
$ 14.30 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.47 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
0 0 0 0 0 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
"Fryeberg Fest" Festbier beer recipe by mikecap42. All Grain, ABV 6.03%, IBU 20, SRM 7.95, Fermentables: (Barke Pilsner Malt, Munich Type I, Melanoidin) Hops: (Hallertau Mittelfruh)
Brewer's Friend Logo
Last Updated and Sharing
 
516
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2023-01-30 19:30 UTC
Discussion about this recipe:
You must be logged in to add comments.

If you do not yet have an account, you may register here.

Back To Top