| Amount | Fermentable | Cost | PPG | EBC | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 2.70 kg | Castle Malting - Château Wheat Blanc |
RD$ 150.00 / kg RD$ 405.00 |
38 | 1.8 | 42.9% |
| 3.40 kg | Castle Malting - Château Pilsen 2RS |
RD$ 150.00 / kg RD$ 510.00 |
37 | 3.01 | 54% |
| 0.20 kg | Rolled Oats | 33 | 4.37 | 3.2% | |
| 6.30 kg / RD$ 915.00 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15 g | Hallertau Tradition (Germany) |
RD$ 1.76 / g RD$ 26.40 |
Pellet | 5.5 | Boil | 60 min | 8.46 | 50% |
| 15 g | Hallertau Tradition (Germany) | Pellet | 5.5 | Boil | 15 min | 4.2 | 50% | |
| 30 g / RD$ 26.40 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 4.48 g | Calcium Chloride (dihydrate) | Water Agt | Mash | 0 min. | |
| 3.24 g | Chalk |
RD$ 300.00 / kg RD$ 0.97 |
Water Agt | Mash | 0 min. |
| 1.64 g | Epsom Salt |
RD$ 40.00 / kg RD$ 0.07 |
Water Agt | Mash | 0 min. |
| 1.13 g | Sea salt |
RD$ 0.20 / g RD$ 0.23 |
Water Agt | Mash | 0 min. |
| 0.62 g | Gypsum |
RD$ 1.98 / g RD$ 1.23 |
Water Agt | Mash | 0 min. |
| 40 g | sweet orange peel | Flavor | Boil | 0 min. | |
| 15 g | Coriander Seed | Spice | Boil | 0 min. | |
| RD$ 2.49 | |||||
| Fermentis - Safbrew - Specialty Ale Yeast T-58 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| RD$ 0.00 |
| Method: co2 Amount: 0.48 bar Temp: 2 °C CO2 Level: 2.2 Volumes |
| Water | Liters |
|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 3 L/kg | 18.9 |
| Mash volume with grains | 23.1 |
| Grain absorption losses | -6.3 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 22 L) | 20.3 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Pre boil volume (equipment estimates 33.7 L) | 32 |
| Boil off losses | -8.6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.2 |
| Post boil Volume (equipment estimates 25 L) | 28.5 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | |
| Going into fermentor (equipment estimates 28.5 L) | 25 |
| Total: | 39.2 |
| Equipment Profile Used: | System Default |