Brew your best beer EVER. Start your Free Trial of Brewer's Friend today! Start your Free Trial today. Sign Up ×

Ryeaper Ale

363 calories 37.6 g 750 ml

Like this recipe?

Save this Recipe →Free account · keep it in your recipe box
Beer Stats
Method: BIAB
Style: Blonde Ale
Boil Time: 60 min
Batch Size: 8 liters (fermentor volume)
Pre Boil Size: 13.74 liters
Post Boil Size: 8.03 liters
Pre Boil Gravity: 1.030 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.052 (recipe based estimate)
Efficiency: 70% (brew house)
Source: Arno
Calories: 363 calories (Per 750ml)
Carbs: 37.6 g (Per 750ml)
Created: Monday April 6th 2026
1.052
1.013
5.1%
23.4
7.7
5.5
163.98
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
1.35 kg Simpsons - Finest Pale Ale Golden Promise1.35 kg Finest Pale Ale Golden Promise R 49.00 / kg
R 66.15
37 2.4 70.8%
0.21 kg Rice0.21 kg Rice 35.5 1 10.7%
0.13 kg Simpsons - Crystal T500.13 kg Crystal T50 34 50 6%
0.22 kg Simpsons - GB - Simpsons - Malted Rye0.22 kg GB - Simpsons - Malted Rye R 48.00 / kg
R 10.56
40.2 2.3 12.5%
1.91 kg / R 76.71
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
6 g Brewferm - Southern Dawn6 g Southern Dawn Hops R 0.52 / g
R 3.12
Pellet 11.5 Boil at 105 °C 30 min 20.1 33.3%
6 g Citra6 g Citra Hops R 1.30 / g
R 7.80
Pellet 12.5 Whirlpool at 90 °C 7 min 3.28 33.3%
6 g Citra6 g Citra Hops R 1.30 / g
R 7.80
Pellet 11 Dry Hop at 18 °C Day 1 33.3%
18 g / R 18.72
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
1 g Irish Moss R 2.00 / g
R 2.00
Fining Mash 15 min.
1 g Gypsum R 300.00 / kg
R 0.30
Water Agt Mash 0 min.
1 g Calcium Chloride R 250.00 / kg
R 0.25
Water Agt Mash 0 min.
R 2.55
 
Yeast
Fermentis - Safale - English Ale Yeast S-04
Amount:
11 Grams
Cost:
R 6.00 / g
R 66.00
Attenuation (avg):
75%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
12 - 25 °C
Starter:
No
Fermentation Temp:
17 °C
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 36 B cells required
R 66.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
Method: sucrose       Amount: 73.7 g       Temp: 18 °C       CO2 Level: 2.45 Volumes
 
Target Water Profile
aQuelle
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
0 0 0 0 0 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
"Ryeaper Ale" Blonde Ale beer recipe by Arno. BIAB, ABV 5.08%, IBU 23.39, SRM 7.68, Fermentables: (Finest Pale Ale Golden Promise, Rice, Crystal T50, GB - Simpsons - Malted Rye) Hops: (Southern Dawn, Citra) Other: (Irish Moss, Gypsum, Calcium Chloride)
Recipe Picture
Last Updated and Sharing
 
235
Views
1
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-08-09 10:33 UTC
Discussion about this recipe:
You must be logged in to add comments.

If you do not yet have an account, you may register here.

Back To Top