Brewer's Friend

Print

Oktobrfest

185 calories 14.7 g 12 oz
Beer Stats
Method: BIAB
Style: Märzen
Boil Time: 90 min
Batch Size: 5.5 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 8.72 gallons
Post Boil Size: 5.63 gallons
Pre Boil Gravity: 1.037 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.057 (recipe based estimate)
Efficiency: 65% (brew house)
Source: MoreBeer
Hop Utilization: 97%
Calories: 185 calories (Per 12oz)
Carbs: 14.7 g (Per 12oz)
Created: Thursday August 13th 2026
1.057
1.008
6.3%
21.7
8.5
5.5
41.20
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
10 lb Weyermann - Pilsner10 lb Pilsner $ 2.39 / lb
$ 23.90
36 1.5 74.1%
2 lb Viking - Munich Dark Malt2 lb Munich Dark Malt $ 2.21 / lb
$ 4.42
33 8.5 14.8%
0.50 lb German - CaraMunich I0.5 lb CaraMunich I 34 39 3.7%
0.50 lb Belgian - CaraVienne0.5 lb CaraVienne 34 20 3.7%
0.50 lb Weyermann - Abbey Malt0.5 lb Abbey Malt $ 3.29 / lb
$ 1.65
36.8 17 3.7%
13.50 lbs / $ 29.97
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
1.50 oz Hallertau Mittelfruh1.5 oz Hallertau Mittelfruh Hops Pellet 3.75 Boil 60 min 21.28 60%
1 oz Artisan - Saaz (Czech)1 oz Saaz (Czech) Hops Pellet 2.8 Boil 1 min 0.46 40%
2.50 oz / $ 0.00
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
2.20 g Wyeast - Beer Nutrient $ 0.11 / g
$ 0.24
Water Agt Mash 0 min.
1 each Brewers Clarex $ 3.99 / each
$ 3.99
Fining Mash 0 min.
1 each Campden Tablets $ 0.08 / each
$ 0.08
Water Agt Mash 0 min.
0.50 each Whirlfloc $ 0.24 / each
$ 0.12
Fining Mash 0 min.
5 g Calcium Chloride (dihydrate) Water Agt Mash 1 hr.
4 g Epsom Salt Water Agt Mash 1 hr.
3 ml Lactic acid Water Agt Mash 1 hr.
$ 4.43
 
Yeast
Fermentis - Saflager - German Lager Yeast W-34/70
Amount:
1 Each
Cost:
$ 6.80 / each
$ 6.80
Attenuation (avg):
83%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
48 - 72 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 102 B cells required
$ 6.80 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 4.04 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile II
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
60 10 15 75 60 100
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
8.8 gal Steeping 148 °F 148 °F 60 min
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
Strike water volume (equipment estimates 9.78 g | 39.1 qt) 10.66 42.6  
Mash volume with grains (equipment estimates 10.86 g | 43.4 qt) 11.74 47  
Grain absorption losses -1.69 -6.8  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Pre boil volume (equipment estimates 7.84 g | 31.4 qt) 8.72 34.9  
Boil off losses -2.25 -9  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.09 -0.4  
Post boil Volume (equipment estimates 5.5 g | 22 qt) 5.63 22.5  
WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size    
Volume into fermentor (equipment estimates 5.63 g | 22.5 qt) 5.5 22  
Total: 10.66 42.6
Equipment Profile Used: System Default
"Oktobrfest" Märzen beer recipe by MoreBeer. BIAB, ABV 6.33%, IBU 21.74, SRM 8.54, Fermentables: ( Pilsner, Munich Dark Malt, CaraMunich I, CaraVienne, Abbey Malt) Hops: (Hallertau Mittelfruh, Saaz (Czech)) Other: (Beer Nutrient, Brewers Clarex, Campden Tablets, Whirlfloc, Calcium Chloride (dihydrate), Epsom Salt, Lactic acid)
Last Updated and Sharing
 
82
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-08-13 18:43 UTC