Brewer's Friend

Print

American Hefe

179 calories 18.9 g 12 oz
Beer Stats
Method: BIAB
Style: American Wheat Beer
Boil Time: 45 min
Batch Size: 5.25 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 6.82 gallons
Post Boil Size: 5.88 gallons
Pre Boil Gravity: 1.047 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.054 (recipe based estimate)
Efficiency: 70% (brew house)
Hop Utilization: 97%
Calories: 179 calories (Per 12oz)
Carbs: 18.9 g (Per 12oz)
Created: Saturday June 28th 2025
1.054
1.014
5.3%
12.1
5.1
5.4
16.34
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
5.50 lb Rahr - Standard 2-Row5.5 lb Standard 2-Row $ 1.15 / lb
$ 6.33
36.8 1.8 51.2%
4.50 lb Briess - Wheat Malt, White4.5 lb Wheat Malt, White $ 1.14 / lb
$ 5.13
39.1 2.5 41.9%
8 oz Avangard - Light Munich8 oz Light Munich $ 2.19 / lb
$ 1.10
37 8 4.7%
4 oz Weyermann - Melanoidin4 oz Melanoidin $ 3.29 / lb
$ 0.82
34.5 27 2.3%
10.75 lbs / $ 13.37
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
0.20 oz Yakima Valley Hops - Cascade0.2 oz Cascade Hops $ 0.81 / oz
$ 0.16
Pellet 7.3 Boil 45 min 4.85 10.3%
1 oz Yakima Valley Hops - Hüll Melon1 oz Hüll Melon Hops $ 0.94 / oz
$ 0.94
Pellet 8.4 Hop Stand at 180 °F 10 min 4.07 51.3%
0.75 oz Yakima Valley Hops - Amarillo0.75 oz Amarillo Hops $ 1.32 / oz
$ 0.99
Pellet 8.8 Hop Stand at 180 °F 10 min 3.2 38.5%
1.95 oz / $ 2.09
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
2 g Baking Soda Water Agt Mash 1 hr.
3 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Mash 1 hr.
1 g Epsom Salt Water Agt Mash 1 hr.
3.50 g Gypsum Water Agt Mash 1 hr.
35.23 ml Phosphoric acid Water Agt Mash 1 hr.
1 g Salt Water Agt Mash 1 hr.
4 g Ascorbic Acid $ 1.98 / oz
$ 0.28
Water Agt Mash 0 min.
1 each Whirlfloc / 8 Each $ 0.38 / each
$ 0.38
Fining Boil 1 min.
0.50 tsp Wyeast - Beer Nutrient $ 2.66 / oz
$ 0.22
Other Boil 10 min.
$ 0.88
 
Yeast
White Labs - American Hefeweizen Ale Yeast WLP320
Amount:
1 Each
Cost:
Attenuation (avg):
72.5%
Flocculation:
Low
Optimum Temp:
65 - 69 °F
Starter:
Yes
Fermentation Temp:
68 °F
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 93 B cells required
$ 0.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
Method: co2       Amount: 30.42 psi       Temp: 70 °F       CO2 Level: 2.6 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
80 5 25 75 80 100
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
7.67 gal Strike 158 °F 152 °F 45 min
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
Strike water volume (equipment estimates 8.04 g | 32.2 qt) 8.41 33.7  
Mash volume with grains (equipment estimates 8.9 g | 35.6 qt) 9.27 37.1  
Grain absorption losses -1.34 -5.4  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Pre boil volume (equipment estimates 6.45 g | 25.8 qt) 6.82 27.3  
Boil off losses -1.13 -4.5  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.01 -0  
Post boil Volume (equipment estimates 5.32 g | 21.3 qt) 5.88 23.5  
Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) -0.07 -0.3  
WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size    
Volume into fermentor (equipment estimates 5.81 g | 23.3 qt) 5.25 21  
Total: 8.41 33.7
Equipment Profile Used: System Default
"American Hefe" American Wheat Beer recipe by C.W.. BIAB, ABV 5.27%, IBU 12.13, SRM 5.14, Fermentables: ( Standard 2-Row, Wheat Malt, White, Light Munich, Melanoidin) Hops: (Cascade, Hüll Melon, Amarillo) Other: (Baking Soda, Calcium Chloride (anhydrous), Epsom Salt, Gypsum, Phosphoric acid, Salt, Ascorbic Acid, Whirlfloc / 8 Each, Beer Nutrient)
Last Updated and Sharing
 
237
Views
1
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2025-06-28 16:30 UTC