| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 9 lb | Avangard - Pilsner |
$ 1.08 / lb $ 9.72 |
37.3 | 1.7 | 58.1% |
| 4 lb | Briess - Pale Ale Malt 2-Row |
$ 1.04 / lb $ 4.16 |
36.8 | 3.5 | 25.8% |
| 2 lb | Candi Syrup - Belgian Candi Syrup - Golden (5L) - (late boil kettle addition) |
$ 2.50 / lb $ 5.00 |
32 | 5 | 12.9% |
| 4 oz | Briess - Victory Malt |
$ 2.28 / lb $ 0.57 |
34.5 | 28 | 1.6% |
| 4 oz | Cane Sugar |
$ 0.60 / lb $ 0.15 |
46 | 0 | 1.6% |
| 15.50 lbs / $ 19.60 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 oz | Saaz |
$ 1.00 / oz $ 1.00 |
Pellet | 3.5 | First Wort | 0 min | 12.24 | 25% |
| 1 oz | Hallertau Tradition (Germany) |
$ 1.00 / oz $ 1.00 |
Pellet | 5 | Boil | 60 min | 15.9 | 25% |
| 1 oz | Hallertau Mittelfruh |
$ 1.00 / oz $ 1.00 |
Pellet | 3.75 | Boil | 10 min | 4.32 | 25% |
| 1 oz | Tettnanger |
$ 1.00 / oz $ 1.00 |
Pellet | 4.5 | Aroma | 0 min | 25% | |
| 4 oz / $ 4.00 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 each | Whirlfloc tablet | Fining | Boil | 15 min. | |
| 1 tbsp | Yeast Nutrient | Other | Boil | 15 min. | |
| 1 lb | Rice hulls |
$ 2.00 / lb $ 2.00 |
Fining | Mash | 0 min. |
| 8 g | Fermaid K | Other | Primary | 2 days | |
| $ 2.00 | |||||
| White Labs - Monastary Ale Yeast WLP500 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 7.99 |
| CO2 Level: 2.2 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 4.5 gal | Strike | 164 °F | 148 °F | 45 min | |
| Temperature | 148 °F | 158 °F | 30 min | ||
| 3.5 gal | Sparge | 170 °F | 170 °F | 15 min | |
|
Starting Mash Thickness:
1.5 qt/lb Starting Grain Temp: 65 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.5 qt/lb | 4.97 | 19.9 |
| Mash volume with grains | 6.03 | 24.1 |
| Grain absorption losses | -1.66 | -6.6 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 3.89 g | 15.6 qt) | 2.92 | 11.7 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Volume increase from sugar/extract (early additions) | 0.02 | 0.1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 6.97 g | 27.9 qt) | 6 | 24 |
| Volume increase from sugar/extract (late additions) | 0.18 | 0.7 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.15 | -0.6 |
| Post boil Volume | 5.5 | 22 |
| Going into fermentor | 5.5 | 22 |
| Total: | 7.89 | 31.6 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |