Ballardian Home Brewers
| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 lb | LINC Malt - Francin Pilsner |
$ 1.95 / lb $ 15.60 |
37.3 | 1.65 | 61% |
| 2 lb | Weyermann - Munich Type I |
$ 2.40 / lb $ 4.80 |
38 | 6 | 15.2% |
| 1 lb | Briess - Carapils Malt |
$ 2.40 / lb $ 2.40 |
34.5 | 1.5 | 7.6% |
| 12 oz | American - Chocolate |
$ 2.40 / lb $ 1.80 |
29 | 350 | 5.7% |
| 1 lb | Briess - Victory Malt |
$ 2.40 / lb $ 2.40 |
34.5 | 28 | 7.6% |
| 4 oz | Weyermann - Carafa II |
$ 2.40 / lb $ 0.60 |
31.5 | 415 | 1.9% |
| 2 oz | The Swaen - GoldSwaen Red | 35 | 19 | 1% | |
| 13.12 lbs / $ 27.60 | |||||
| Amount | Variety | Cost | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|
| 2 oz | Saaz (Pellet) |
$ 2.95 / oz $ 5.90 |
24.82 | 88.8% |
| 0.25 oz | Magnum (Pellet) |
$ 2.95 / oz $ 0.74 |
17.56 | 11.1% |
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 0.50 tsp | Yeast Nutrient | Other | Boil | 50 min. | |
| 10 ml | Whirlfloc tablet | Fining | Boil | 50 min. | |
| 0.50 tsp | Calcium Chloride (anhydrous) | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 1 tsp | Gypsum | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 4.20 ml | Lactic acid | Water Agt | Mash | 1 hr. |
| Lallemand - LalBrew NovaLagerâ„¢ | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| Method: co2 Amount: 9.02 psi Temp: 35 °F CO2 Level: 2.43 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 4.43 gal | mash in | Strike | 164 °F | 152 °F | 60 min |
| 4 gal | Sparge | 170 °F | 165 °F | 60 min | |
|
Starting Mash Thickness:
1.25 qt/lb Starting Grain Temp: 70 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.25 qt/lb | 4.1 | 16.4 |
| Mash volume with grains | 5.15 | 20.6 |
| Grain absorption losses | -1.64 | -6.6 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 5.12 g | 20.5 qt) | 4.7 | 18.8 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 7.33 g | 29.3 qt) | 6.91 | 27.6 |
| Boil off losses | -2.25 | -9 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.08 | -0.3 |
| Post boil Volume | 5 | 20 |
| Going into fermentor | 5 | 20 |
| Total: | 8.8 | 35.2 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |