Brewer's Friend

Print

IPA

180 calories 16 g 12 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: American IPA
Boil Time: 150 min
Batch Size: 630 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 634.35 gallons
Post Boil Size: 630.6 gallons
Pre Boil Gravity: 1.054 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.055 (recipe based estimate)
Efficiency: 75% (brew house)
Calories: 180 calories (Per 12oz)
Carbs: 16 g (Per 12oz)
Created: Saturday December 11th 2021
1.055
1.010
5.9%
76.8
6.9
n/a
2,015.68
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
950 lb United Kingdom - Maris Otter Pale950 lb Maris Otter Pale $ 1.20 / lb
$ 1,140.00
38 3.75 77.1%
25 lb Weyermann - Munich Type II (Dark)25 lb Munich Type II (Dark) $ 0.71 / lb
$ 17.75
37 10 2%
30 lb Flaked Oats30 lb Flaked Oats $ 0.90 / lb
$ 27.00
33 2.2 2.4%
27 lb Briess - Caramel Malt - 60L27 lb Caramel Malt - 60L $ 0.89 / lb
$ 24.03
35.4 60 2.2%
200 lb American - Pale 6-Row200 lb Pale 6-Row $ 0.77 / lb
$ 154.00
35 1.8 16.2%
1,232 lbs / $ 1,362.78
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
3.50 lb Columbus3.5 lb Columbus Hops $ 9.20 / lb
$ 32.20
Pellet 15 Boil at 212 °F 60 min 24.36 7.7%
3 lb Cascade3 lb Cascade Hops $ 10.00 / lb
$ 30.00
Pellet 7 Boil at 212 °F 30 min 7.49 6.6%
3 lb Chinook3 lb Chinook Hops $ 8.45 / lb
$ 25.35
Pellet 13 Boil at 212 °F 30 min 13.9 6.6%
5 lb Cascade5 lb Cascade Hops $ 10.00 / lb
$ 50.00
Leaf/Whole 7 Boil at 212 °F 10 min 5.35 11%
5 lb Chinook5 lb Chinook Hops $ 8.45 / lb
$ 42.25
Pellet 13 Boil at 212 °F 10 min 10.93 11%
5 lb Chinook5 lb Chinook Hops $ 8.45 / lb
$ 42.25
Pellet 13 Whirlpool at 212 °F 0 min 6.18 11%
5 lb Cascade5 lb Cascade Hops $ 10.00 / lb
$ 50.00
Pellet 7 Whirlpool at 212 °F 0 min 3.33 11%
5 lb Citra5 lb Citra Hops $ 21.36 / lb
$ 106.80
Pellet 11 Whirlpool at 212 °F 0 min 5.23 11%
11 lb Ekuanot11 lb Ekuanot Hops $ 8.55 / lb
$ 94.05
Pellet 14.25 Dry Hop at 212 °F 0 days 24.2%
45.50 lbs / $ 472.90
 
Yeast
Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05
Amount:
1,000 Each
Cost:
$ 0.18 / each
$ 180.00
Attenuation (avg):
81%
Flocculation:
Medium
Optimum Temp:
54 - 77 °F
Starter:
Yes
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 11326 B cells required
$ 180.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
Method: co2       CO2 Level: 2.65 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
0 0 0 0 0 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
61.9 qt Infusion -- 153 °F 60 min
28.5 qt Fly Sparge -- 167 °F --
Starting Mash Thickness: 1.5 qt/lb
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
WARNING: Boil kettle capacity (12 gal | 48 qt) exceeded. Volume required: 646.05 gal (2584.2 qt). Suggest reducing initial water volume to 12 gal (48 qt) and adding 634.05 gal (2536.2 qt) sparge/top-off.    
WARNING: Mash tun capacity exceeded. Volume required: 560.56 gal (2242.24 qt) 462 1848  
Strike water volume at mash thickness of 1.5 qt/lb 462 1848  
Mash volume with grains (equipment estimates 552.16 g | 2208.6 qt) 560.56 2242.2  
Grain absorption losses -154 -616  
Remaining sparge water volume (equipment estimates 338.3 g | 1353.2 qt) 326.6 1306.4  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Pre boil volume (equipment estimates 646.05 g | 2584.2 qt) 634.35 2537.4  
Boil off losses -3.75 -15  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -11.7 -46.8  
Post boil Volume 630.6 2522.4  
Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) -9 -36  
Top off amount 8.4 33.6  
Going into fermentor 630 2520  
Total: 788.6 3154.4
Equipment Profile Used: System Default
 
Notes

ABV is off from OG 1.050 to FG 1.030.

Last Updated and Sharing
 
729
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2021-12-11 12:33 UTC