Brewer's Friend

Print

IPA Soul-Glo

206 calories 17.9 g 14 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: American IPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 27.5 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 30.14 gallons
Post Boil Size: 28.59 gallons
Pre Boil Gravity: 1.060 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.063 (recipe based estimate)
Efficiency: 83.7% (brew house)
Hop Utilization: 86%
Calories: 206 calories (Per 14oz)
Carbs: 17.9 g (Per 14oz)
Created: Tuesday February 24th 2026
Similar Recipes

Deschutes Fresh Haze Clone

by Kenks

OG: 1.067 FG: 1.016 ABV: 6.7% IBU: 49

Maris Otter IPA

by richard_mcateer

OG: 1.056 FG: 1.011 ABV: 6.1% IBU: 68

New Zealand Pale Ale - Bitterbitch

by Wolf Pack Brewing

OG: 1.061 FG: 1.015 ABV: 6.1% IBU: 60

1.063
1.011
6.8%
58.8
5.7
5.3
837.69
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
50 lb Castle Malting - Château Pale Ale50 lb Château Pale Ale Q 6.39 / lb
Q 319.50
38 3.4 90.9%
2 lb Castle Malting - Château Cara Blond2 lb Château Cara Blond Q 12.00 / lb
Q 24.00
34 8 3.6%
3 lb Castle Malting - Château Pilsen 2RS3 lb Château Pilsen 2RS 37 1.9 5.5%
55 lbs / Q 343.50
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
3 oz Artisan - Columbus (CTZ)3 oz Columbus (CTZ) Hops Pellet 16 Boil 60 min 26.07 10.3%
2 oz Artisan - Cryo Centennial2 oz Cryo Centennial Hops Q 7.50 / oz
Q 15.00
Pellet 18.5 Boil 10 min 7.29 6.9%
2 oz Artisan - Amarillo2 oz Amarillo Hops Pellet 8.3 Boil 10 min 3.27 6.9%
1 oz Yakima Chief Hops - Cascade LupuLN2 (Cryo)1 oz Cascade LupuLN2 (Cryo) Hops Q 17.77 / oz
Q 17.77
Lupulin Pellet 11.2 Boil 10 min 2.21 3.4%
3 oz Yakima Chief Hops - Cascade LupuLN2 (Cryo)3 oz Cascade LupuLN2 (Cryo) Hops Q 17.77 / oz
Q 53.31
Lupulin Pellet 11.2 Whirlpool 15 min 4.58 10.3%
3 oz Artisan - Cryo Amarillo3 oz Cryo Amarillo Hops Q 11.25 / oz
Q 33.75
Pellet 19.2 Whirlpool 15 min 7.84 10.3%
3 oz Artisan - Cryo Centennial3 oz Cryo Centennial Hops Q 7.50 / oz
Q 22.50
Pellet 18.5 Whirlpool 15 min 7.56 10.3%
3 oz Yakima Chief Hops - Cascade LupuLN2 (Cryo)3 oz Cascade LupuLN2 (Cryo) Hops Q 17.77 / oz
Q 53.31
Lupulin Pellet 11.2 Dry Hop Day 2 10.3%
3 oz Artisan - Cryo Amarillo3 oz Cryo Amarillo Hops Q 11.25 / oz
Q 33.75
Pellet 19.2 Dry Hop Day 2 10.3%
3 oz Artisan - Cryo Centennial3 oz Cryo Centennial Hops Q 7.50 / oz
Q 22.50
Pellet 18.5 Dry Hop Day 2 10.3%
3 oz Artisan - Mosaic3 oz Mosaic Hops Q 14.10 / oz
Q 42.30
Pellet 13.2 Dry Hop Day 2 10.3%
29 oz / Q 294.19
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
10 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Mash 1 hr.
28 g Gypsum Water Agt Mash 1 hr.
28.39 ml Phosphoric acid Water Agt Mash 1 hr.
12.66 g Phosphoric acid Water Agt Sparge 1 hr.
2 each Whirlfloc Water Agt Boil 10 min.
Q 2.20
 
Yeast
Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05
Amount:
5 Each
Cost:
Q 40.00 / each
Q 200.00
Attenuation (avg):
81%
Flocculation:
Medium
Optimum Temp:
54 - 77 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
68 °F
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 563 B cells required
Q 200.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.25 Volumes
 
Target Water Profile
Light colored and hoppy
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
75 5 10 50 150 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
22.75 gal Strike 163 °F 152 °F 60 min
15.39 gal Sparge 168 °F 168 °F 15 min
Starting Mash Thickness: 1.5 qt/lb
Starting Grain Temp: 65 °F
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
WARNING: Boil kettle capacity (12 gal | 48 qt) exceeded. Volume required: 29.64 gal (118.55 qt). Suggest reducing initial water volume to 12 gal (48 qt) and adding 17.64 gal (70.55 qt) sparge/top-off.    
WARNING: Mash tun capacity exceeded. Volume required: 25.03 gal (100.1 qt). Suggest reducing strike water volume to 7.6 gal (30.4 qt) and adding 13.03 gal (52.1 qt) sparge/top-off. 20.63 82.5  
Strike water volume at mash thickness of 1.5 qt/lb 20.63 82.5  
Mash volume with grains 25.03 100.1  
Grain absorption losses -6.88 -27.5  
Remaining sparge water volume (equipment estimates 16.14 g | 64.6 qt) 16.64 66.6  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Pre boil volume (equipment estimates 29.64 g | 118.6 qt) 30.14 120.6  
Boil off losses -1.5 -6  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.3 -1.2  
Post boil Volume (equipment estimates 27.84 g | 111.4 qt) 28.59 114.4  
Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) -0.34 -1.4  
WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size    
Going into fermentor (equipment estimates 28.25 g | 113 qt) 27.5 110  
Total: 37.27 149.1
Equipment Profile Used: System Default
"IPA Soul-Glo" American IPA beer recipe by Brewman Martin. All Grain, ABV 6.83%, IBU 58.81, SRM 5.65, Fermentables: ( Château Pale Ale, Château Cara Blond, Château Pilsen 2RS) Hops: (Columbus (CTZ), Cryo Centennial, Amarillo, Cascade LupuLN2 (Cryo), Cryo Amarillo, Mosaic) Other: (Calcium Chloride (anhydrous), Gypsum, Phosphoric acid, Whirlfloc)
Last Updated and Sharing
 
158
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-02-26 12:53 UTC