Brewer's Friend

Print

DH Red Ale(hairy dawgs red ale)

168 calories 15.4 g 12 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: Irish Red Ale
Boil Time: 60 min
Batch Size: 76 gallons (ending kettle volume)
Pre Boil Size: 80 gallons
Pre Boil Gravity: 12.1 °P (recipe based estimate)
Efficiency: 87% (ending kettle)
Calories: 168 calories (Per 12oz)
Carbs: 15.4 g (Per 12oz)
Created: Thursday September 11th 2025
12.7 °P
2.6 °P
5.5%
25.8
14.2
5.3
133.39
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
55 lb Bestmalz - Best RED X55 lb Best RED X $ 0.90 / lb
$ 49.50
36 12 43.7%
52 lb Canada Malting - CMC 2-ROW MALT52 lb CMC 2-ROW MALT $ 0.71 / lb
$ 36.92
36 1.75 41.3%
10 lb Great Western - Light Munich Malt10 lb Light Munich Malt $ 0.84 / lb
$ 8.40
37.3 6 7.9%
4 lb Great Western - Crystal 40 Malt4 lb Crystal 40 Malt $ 1.00 / lb
$ 4.00
21 40 3.2%
4 lb Briess - Extra Special Malt4 lb Extra Special Malt 33.5 130 3.2%
1 lb Thomas Fawcett - Roasted Barley1 lb Roasted Barley $ 1.10 / lb
$ 1.10
31.5 545 0.8%
126 lbs / $ 99.92
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
2 oz Yakima Chief Hops - Columbus LupuLN2 (Cryo)2 oz Columbus LupuLN2 (Cryo) Hops $ 0.00 / oz
$ 0.00
Lupulin Pellet 24.5 Boil 60 min 12.4 6.5%
3 oz Sabro Cryo3 oz Sabro Cryo Hops $ 1.93 / oz
$ 5.79
Lupulin Pellet 23.5 Boil 15 min 8.85 9.7%
4 oz Yakima Chief Hops - Cascade LupuLN2 (Cryo)4 oz Cascade LupuLN2 (Cryo) Hops $ 1.73 / oz
$ 6.92
Lupulin Pellet 12.3 Boil 10 min 4.51 12.9%
12 oz Yakima Chief Hops - Cascade LupuLN2 (Cryo)12 oz Cascade LupuLN2 (Cryo) Hops $ 1.73 / oz
$ 20.76
Lupulin Pellet 12.3 Boil 0 min 38.7%
10 oz Sabro Cryo10 oz Sabro Cryo Hops Lupulin Pellet 23.5 Boil 0 min 32.3%
31 oz / $ 33.47
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
20 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Mash 1 hr.
20 g Gypsum Water Agt Mash 1 hr.
45 ml Phosphoric acid Water Agt Mash 0 min.
 
Yeast
Apex - San Diego (Chico) Yeast
Amount:
1.07 Each
Cost:
Attenuation (custom):
78%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
64 - 75 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 1276 B cells required
$ 0.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.65 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
90.9 30 61 96.8 97.7 1.5
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
60.5 gal Strike 159 °F 149 °F 60 min
Starting Mash Thickness: 2 qt/lb
Starting Grain Temp: 70 °F
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
WARNING: Boil kettle capacity (12 gal | 48 qt) exceeded. Volume required: 78.66 gal (314.65 qt). Suggest reducing initial water volume to 12 gal (48 qt) and adding 66.66 gal (266.65 qt) sparge/top-off.    
WARNING: Mash tun capacity exceeded. Volume required: 73.08 gal (292.32 qt). Suggest reducing initial water volume to 1.92 gal (7.68 qt) and adding 61.08 gal (244.32 qt) sparge/top-off. 63 252  
Strike water volume at mash thickness of 2 qt/lb 63 252  
Mash volume with grains 73.08 292.3  
Grain absorption losses -15.75 -63  
Remaining sparge water volume 33 132  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Pre boil volume (equipment estimates 78.66 g | 314.7 qt) 80 320  
Boil off losses -1.5 -6  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -1.16 -4.7  
Post boil volume (equipment estimates 77.34 g | 309.4 qt) 76 304  
Estimated amount in fermentor 76 304  
Total: 96 384
Equipment Profile Used: System Default
 
Notes

3 scoops of rice hulls per tube

Last Updated and Sharing
 
451
Views
1
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2025-10-06 17:00 UTC