Brewer's Friend

Print

C.I.P.A.

239 calories 23.9 g 12 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: Specialty IPA: New England IPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 6 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 7.48 gallons
Post Boil Size: 6.83 gallons
Pre Boil Gravity: 1.066 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.072 (recipe based estimate)
Efficiency: 70% (brew house)
Source: Curt Wendt & Kris Anstiss
Hop Utilization: 98%
Calories: 239 calories (Per 12oz)
Carbs: 23.9 g (Per 12oz)
Created: Sunday August 31st 2025
Similar Recipes

JUICY GOOSE (honk honk)

by Lil' Wheaty's

OG: 1.066 FG: 1.017 ABV: 6.7% IBU: 37

NEIPA #12: Pina ColaDIPA #2

by bradyt88

OG: 1.066 FG: 1.014 ABV: 6.8% IBU: 47

With Pulp V2

by BenoitC

OG: 1.066 FG: 1.015 ABV: 6.7% IBU: 46

1.072
1.017
7.3%
40.1
4.8
n/a
97.57
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
12 lb US - Pale 2-Row12 lb Pale 2-Row $ 2.30 / lb
$ 27.60
37 1.8 66.7%
2 lb Flaked Oats2 lb Flaked Oats $ 3.99 / lb
$ 7.98
33 2.2 11.1%
2 lb Briess - White Wheat Malt2 lb White Wheat Malt $ 4.29 / lb
$ 8.58
39.1 2.5 11.1%
1 lb American - Carapils (Dextrine Malt)1 lb Carapils (Dextrine Malt) 33 1.8 5.6%
1 lb Rice Hulls1 lb Rice Hulls 0 0 5.6%
18 lbs / $ 44.16
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
1 oz Amarillo1 oz Amarillo Hops $ 3.29 / oz
$ 3.29
Pellet 8.6 Boil 10 min 8.37 11.1%
1 oz Mosaic1 oz Mosaic Hops $ 3.69 / oz
$ 3.69
Pellet 12.5 Boil 10 min 12.16 11.1%
1 oz Amarillo1 oz Amarillo Hops $ 3.29 / oz
$ 3.29
Pellet 8.6 Boil 5 min 4.6 11.1%
1 oz Mosaic1 oz Mosaic Hops $ 3.69 / oz
$ 3.69
Pellet 12.5 Boil 5 min 6.69 11.1%
2 oz Citra2 oz Citra Hops $ 3.69 / oz
$ 7.38
Pellet 11 Whirlpool at 175 °F 20 min 8.24 22.2%
1 oz Amarillo1 oz Amarillo Hops $ 3.29 / oz
$ 3.29
Pellet 8.6 Dry Hop 3 days 11.1%
1 oz Citra1 oz Citra Hops $ 3.69 / oz
$ 3.69
Pellet 11 Dry Hop 3 days 11.1%
1 oz Simcoe1 oz Simcoe Hops $ 3.09 / oz
$ 3.09
Pellet 12.7 Dry Hop 3 days 11.1%
9 oz / $ 31.41
 
Yeast
White Labs - Coastal Haze WLP067
Amount:
1 Each
Cost:
$ 22.00 / each
$ 22.00
Attenuation (avg):
75%
Flocculation:
Medium
Optimum Temp:
68 - 72 °F
Starter:
Yes
Fermentation Temp:
68 °F
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 139 B cells required
$ 22.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.25 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
0 0 0 0 0 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
6.19 gal Strike 165 °F 152 °F 60 min
Starting Mash Thickness: 1.3755 qt/lb
Starting Grain Temp: 65 °F
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
Strike water volume at mash thickness of 1.38 qt/lb 6.19 24.8  
Mash volume with grains 7.63 30.5  
Grain absorption losses -2.25 -9  
Remaining sparge water volume (equipment estimates 4.04 g | 16.1 qt) 3.79 15.2  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Pre boil volume (equipment estimates 7.73 g | 30.9 qt) 7.48 29.9  
Boil off losses -1.5 -6  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.15 -0.6  
Post boil Volume (equipment estimates 6.08 g | 24.3 qt) 6.83 27.3  
Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) -0.08 -0.3  
WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size    
Going into fermentor (equipment estimates 6.76 g | 27 qt) 6 24  
Total: 9.98 39.9
Equipment Profile Used: System Default
"C.I.P.A." Specialty IPA: New England IPA beer recipe by Curt Wendt & Kris Anstiss. All Grain, ABV 7.26%, IBU 40.06, SRM 4.78, Fermentables: (Pale 2-Row, Flaked Oats, White Wheat Malt, Carapils (Dextrine Malt), Rice Hulls) Hops: (Amarillo, Mosaic, Citra, Simcoe)
Last Updated and Sharing
 
203
Views
1
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-03-14 14:03 UTC