| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 lb | Bairds - Medium Caramel / Crystal 80L |
$ 2.29 / lb $ 16.03 |
34 | 80 | 37.8% |
| 3 lb | Weyermann - Barke Munich Malt |
$ 2.19 / lb $ 6.57 |
37 | 8 | 16.2% |
| 2 lb | Castle Malting - Aromatic Malt |
$ 2.39 / lb $ 4.78 |
35 | 20 | 10.8% |
| 14 oz | Weyermann - Caramunich Type 1 |
$ 2.39 / lb $ 2.09 |
33.5 | 35 | 4.7% |
| 90 oz | Pumpkin (canned) - (late boil kettle addition) | 8 | 0 | 30.4% | |
| 18.50 lbs / $ 29.47 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 oz | BSG - German Northern Brewer |
$ 2.39 / oz $ 2.39 |
Pellet | 5.4 | Boil | 60 min | 19.68 | 100% |
| 1 oz / $ 2.39 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 oz | Brown Sugar | Spice | Boil | 90 min. | |
| 90 oz | pumpkin | Other | Boil | 90 min. | |
| 5 tsp | Cinnamon | Spice | Boil | 5 min. | |
| 1 tsp | Nutmeg | Spice | Boil | 5 min. | |
| 1 tsp | Ginger | Spice | Boil | 5 min. | |
| 3 tsp | Vanilla extract | Spice | Secondary | 0 min. |
| White Labs - English Ale Yeast WLP002 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| CO2 Level: 2.5 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 4.83 gal | Strike | 163 °F | 155 °F | 60 min | |
|
Starting Mash Thickness:
1.5 qt/lb Starting Grain Temp: 70 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.5 qt/lb | 6.94 | 27.8 |
| Mash volume with grains | 8.42 | 33.7 |
| Grain absorption losses | -2.31 | -9.3 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 3.41 g | 13.7 qt) | 3.67 | 14.7 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 7.79 g | 31.2 qt) | 8.04 | 32.2 |
| Boil off losses | -2.25 | -9 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.04 | -0.2 |
| Post boil Volume | 5.5 | 22 |
| Going into fermentor | 5.5 | 22 |
| Total: | 10.6 | 42.4 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |