| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 kg | Rahr - Standard 2-Row |
$ 0.73 / lb $ 16.09 |
36.8 | 1.8 | 95.2% |
| 0.30 kg | Flaked Corn | 40 | 0.5 | 2.9% | |
| 0.20 kg | Weyermann - Caramunich Type 1 |
$ 0.91 / lb $ 0.40 |
33.5 | 35 | 1.9% |
| 10.50 kg / $ 16.49 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 g | Yakima Chief Hops - German Hallertau |
$ 1.87 / oz $ 6.60 |
Pellet | 2.3 | Boil | 60 min | 12.9 | 50% |
| 100 g | Yakima Chief Hops - German Hallertau |
$ 1.87 / oz $ 6.60 |
Pellet | 2.3 | Boil | 15 min | 6.4 | 50% |
| 200 g / $ 13.19 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 each | Whirlfloc |
$ 0.20 / each $ 0.40 |
Fining | Mash | 0 min. |
| 12.09 g | Calcium Chloride (dihydrate) | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 6.45 g | Gypsum | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 4.84 g | Epsom Salt |
$ 0.67 / oz $ 0.11 |
Water Agt | Mash | 1 hr. |
| 9.68 ml | Lactic acid | Water Agt | Mash | 0 min. | |
| 7.59 g | Calcium Chloride (dihydrate) | Water Agt | Sparge | 1 hr. | |
| 3.04 g | Epsom Salt | Water Agt | Sparge | 1 hr. | |
| 4.05 g | Gypsum | Water Agt | Sparge | 1 hr. | |
| 0.13 ml | Lactic acid | Water Agt | Sparge | 1 hr. | |
| 4.03 g | Baking Soda |
$ 0.01 / g $ 0.04 |
Water Agt | Mash | 1 hr. |
| $ 0.55 | |||||
| Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| Method: co2 Amount: 0.89 bar Temp: 4 °C CO2 Level: 2.6 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 43 L | Strike | 68 °C | 67 °C | 60 min | |
| 30 L | Sparge | 76 °C | 76 °C | 15 min | |
|
Starting Mash Thickness:
3.65 L/kg Starting Grain Temp: 22.8 °C |
|||||
| Water | Liters |
|---|---|
| WARNING: Boil kettle capacity (45.4 L) exceeded. Volume required: 54.7 L. Suggest reducing initial water volume to 45.4 L and adding 9.3 L sparge/top-off. | |
| Strike water volume at mash thickness of 3.7 L/kg | 38.3 |
| Mash volume with grains | 45.3 |
| Grain absorption losses | -10.5 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 27.8 L) | 33.1 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Pre boil volume (equipment estimates 54.7 L) | 60 |
| Boil off losses | -5.7 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -1 |
| Post boil Volume (equipment estimates 48 L) | 51 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | |
| Going into fermentor (equipment estimates 51 L) | 48 |
| Total: | 71.4 |
| Equipment Profile Used: | System Default |