West Coast IPA(Krush/strata/mosaic)

205 calories 17.1 g 12 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: American IPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 78 gallons (ending kettle volume)
Pre Boil Size: 80 gallons
Pre Boil Gravity: 14.5 °P (recipe based estimate)
Efficiency: 86% (ending kettle)
Calories: 205 calories (Per 12oz)
Carbs: 17.1 g (Per 12oz)
Created: Monday September 21st 2026
15.3 °P
2.6 °P
7.1%
54.1
3.7
5.3
268.68
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
40 lb Great Western - Premium 2-Row40 lb Premium 2-Row $ 0.75 / lb
$ 30.00
37 2 26.3%
102 lb Castle Malting - Château Pilsen 2RS102 lb Château Pilsen 2RS $ 0.83 / lb
$ 84.66
37 1.9 67.1%
6 lb Canada Malting - WHITE WHEAT MALT6 lb WHITE WHEAT MALT $ 0.73 / lb
$ 4.38
38.1 3.5 3.9%
4 lb Corn Sugar - Dextrose4 lb Corn Sugar - Dextrose - (late boil kettle addition) $ 1.04 / lb
$ 4.16
42 0.5 2.6%
152 lbs / $ 123.20
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
3 oz Yakima Valley Hops - Magnum3 oz Magnum Hops $ 0.50 / oz
$ 1.50
Pellet 11.5 Boil 60 min 7.76 3.4%
5 oz Yakima Valley Hops - LUPOMAX Mosaic5 oz LUPOMAX Mosaic Hops $ 1.64 / oz
$ 8.20
Lupulin Pellet 18.5 Boil 10 min 7.54 5.7%
6 oz Yakima Valley Hops - Krush Lupomax6 oz Krush Lupomax Hops $ 1.72 / oz
$ 10.32
Lupulin Pellet 18 Boil 5 min 4.84 6.9%
5 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo5 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo Hops $ 1.79 / oz
$ 8.95
Lupulin Pellet 23.9 Boil 5 min 5.36 5.7%
6 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo6 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo Hops $ 1.79 / oz
$ 10.74
Lupulin Pellet 23.9 Whirlpool at 180 °F 0 min 4.13 6.9%
5 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo5 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo Hops $ 1.79 / oz
$ 8.95
Lupulin Pellet 23.9 Whirlpool at 212 °F 0 min 5.74 5.7%
7 oz Yakima Valley Hops - Krush Lupomax7 oz Krush Lupomax Hops $ 1.72 / oz
$ 12.04
Lupulin Pellet 18 Whirlpool at 180 °F 0 min 3.63 8%
6 oz Yakima Valley Hops - Krush Lupomax6 oz Krush Lupomax Hops $ 1.72 / oz
$ 10.32
Lupulin Pellet 18 Whirlpool at 212 °F 0 min 5.19 6.9%
7 oz Yakima Valley Hops - LUPOMAX Mosaic7 oz LUPOMAX Mosaic Hops $ 1.64 / oz
$ 11.48
Lupulin Pellet 18.5 Whirlpool at 212 °F 0 min 6.22 8%
7 oz Yakima Valley Hops - LUPOMAX Mosaic7 oz LUPOMAX Mosaic Hops $ 1.64 / oz
$ 11.48
Lupulin Pellet 18.5 Whirlpool at 180 °F 0 min 3.73 8%
10 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo10 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo Hops $ 1.79 / oz
$ 17.90
Lupulin Pellet 23.9 Dry Hop 0 days 11.5%
10 oz Yakima Valley Hops - Krush Lupomax10 oz Krush Lupomax Hops $ 1.72 / oz
$ 17.20
Lupulin Pellet 18 Dry Hop 0 days 11.5%
10 oz Yakima Valley Hops - LUPOMAX Mosaic10 oz LUPOMAX Mosaic Hops $ 1.64 / oz
$ 16.40
Lupulin Pellet 18.5 Dry Hop 0 days 11.5%
87 oz / $ 145.48
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
55 gal Strike 151 °F 149 °F 60 min
Starting Mash Thickness: 1.25 qt/lb
Starting Grain Temp: 75 °F
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
20 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Mash 1 hr.
20 g Gypsum Water Agt Mash 1 hr.
80 ml Phosphoric acid Water Agt Mash 0 min.
20 g Yeast X 82 Other Boil 0 min.
20 g Whirlfloc Other Boil 0 min.
 
Yeast
Apex - San Diego (Chico) Yeast
Amount:
1.09 Each
Cost:
Attenuation (avg):
81%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
64 - 75 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 1586 B cells required
$ 0.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.25 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
80 5 25 75 80 100
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Notes


View Count: 45
Brew Count: 1
Last Updated: 2026-09-24 15:10 UTC

Home Brewing Software Calculators
View the recipe at Brewer's Friend
Includes tools for copying, scaling, printing, generating labels, calculating water requirements, BeerXML, and more!