West Coast IPA(sabro/strata/mosaic)

206 calories 17.4 g 12 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: American IPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 78 gallons (ending kettle volume)
Pre Boil Size: 80 gallons
Pre Boil Gravity: 14.8 °P (recipe based estimate)
Efficiency: 88% (ending kettle)
Calories: 206 calories (Per 12oz)
Carbs: 17.4 g (Per 12oz)
Created: Monday September 21st 2026
15.4 °P
2.6 °P
7.2%
54.2
3.7
5.3
265.11
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
40 lb Great Western - Premium 2-Row40 lb Premium 2-Row $ 0.75 / lb
$ 30.00
37 2 26.7%
102 lb Castle Malting - Château Pilsen 2RS102 lb Château Pilsen 2RS $ 0.83 / lb
$ 84.66
37 1.9 68%
6 lb Canada Malting - WHITE WHEAT MALT6 lb WHITE WHEAT MALT $ 0.73 / lb
$ 4.38
38.1 3.5 4%
2 lb Corn Sugar - Dextrose2 lb Corn Sugar - Dextrose - (late boil kettle addition) $ 1.04 / lb
$ 2.08
42 0.5 1.3%
150 lbs / $ 121.12
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
3 oz Yakima Valley Hops - Magnum3 oz Magnum Hops $ 0.50 / oz
$ 1.50
Pellet 11.5 Boil 60 min 7.66 3.6%
5 oz Yakima Valley Hops - LUPOMAX Mosaic5 oz LUPOMAX Mosaic Hops $ 1.64 / oz
$ 8.20
Lupulin Pellet 18.5 Boil 10 min 7.45 6%
4 oz Sabro Cryo4 oz Sabro Cryo Hops $ 1.93 / oz
$ 7.72
Lupulin Pellet 23.5 Boil 5 min 4.16 4.8%
4 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo4 oz Strata Cryo Hops $ 1.79 / oz
$ 7.16
Lupulin Pellet 23.9 Boil 5 min 4.23 4.8%
6 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo6 oz Strata Cryo Hops $ 1.79 / oz
$ 10.74
Lupulin Pellet 23.9 Whirlpool at 180 °F 0 min 4.13 7.2%
5 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo5 oz Strata Cryo Hops $ 1.79 / oz
$ 8.95
Lupulin Pellet 23.9 Whirlpool at 212 °F 0 min 5.74 6%
6 oz Sabro Cryo6 oz Sabro Cryo Hops $ 1.93 / oz
$ 11.58
Lupulin Pellet 23.5 Whirlpool at 180 °F 0 min 4.06 7.2%
6 oz Sabro Cryo6 oz Sabro Cryo Hops $ 1.93 / oz
$ 11.58
Lupulin Pellet 23.5 Whirlpool at 212 °F 0 min 6.77 7.2%
7 oz Yakima Valley Hops - LUPOMAX Mosaic7 oz LUPOMAX Mosaic Hops $ 1.64 / oz
$ 11.48
Lupulin Pellet 18.5 Whirlpool at 212 °F 0 min 6.22 8.4%
7 oz Yakima Valley Hops - LUPOMAX Mosaic7 oz LUPOMAX Mosaic Hops $ 1.64 / oz
$ 11.48
Lupulin Pellet 18.5 Whirlpool at 180 °F 0 min 3.73 8.4%
10 oz Yakima Chief Hops - Strata Cryo10 oz Strata Cryo Hops $ 1.79 / oz
$ 17.90
Lupulin Pellet 23.9 Dry Hop 0 days 12%
10 oz Sabro Cryo10 oz Sabro Cryo Hops $ 1.93 / oz
$ 19.30
Lupulin Pellet 23.5 Dry Hop 0 days 12%
10 oz Yakima Valley Hops - LUPOMAX Mosaic10 oz LUPOMAX Mosaic Hops $ 1.64 / oz
$ 16.40
Lupulin Pellet 18.5 Dry Hop 0 days 12%
83 oz / $ 143.99
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
55 gal Strike 151 °F 149 °F 60 min
Starting Mash Thickness: 1.25 qt/lb
Starting Grain Temp: 75 °F
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
20 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Mash 1 hr.
20 g Gypsum Water Agt Mash 1 hr.
80 ml Phosphoric acid Water Agt Mash 0 min.
20 g Yeast X 82 Other Boil 0 min.
20 g Whirlfloc Other Boil 0 min.
 
Yeast
Apex - San Diego (Chico) Yeast
Amount:
1.09 Each
Cost:
Attenuation (avg):
81%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
64 - 75 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 1594 B cells required
$ 0.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.25 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
80 5 25 75 80 100
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Notes


View Count: 66
Brew Count: 0
Last Updated: 2026-09-21 17:17 UTC

Home Brewing Software Calculators
View the recipe at Brewer's Friend
Includes tools for copying, scaling, printing, generating labels, calculating water requirements, BeerXML, and more!