Brew your best beer EVER. Start your Free Trial of Brewer's Friend today! Start your Free Trial today. Sign Up ×

Community (half)

175 calories 18 g 330 ml

Like this recipe?

Save this Recipe →Free account · keep it in your recipe box
Beer Stats
Method: All Grain
Style: No Profile Selected
Boil Time: 60 min
Batch Size: 550 liters (fermentor volume)
Pre Boil Size: 558 liters
Post Boil Size: 552 liters
Pre Boil Gravity: 1.057 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.057 (recipe based estimate)
Efficiency: 70% (brew house)
Source: Closet Brewing
Calories: 175 calories (Per 330ml)
Carbs: 18 g (Per 330ml)
Created: Tuesday June 2nd 2026
1.057
1.014
5.6%
0.0
4.0
n/a
95.34
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
87.50 kg Crisp Malting - Extra Pale Malt87.5 kg Extra Pale Malt $ 0.79 / kg
$ 69.13
38 1.9 58.3%
25 kg Crisp Malting - Flaked Torrified Oats25 kg Flaked Torrified Oats $ 0.64 / kg
$ 16.00
31 2 16.7%
25 kg United Kingdom - Malted Naked Oats25 kg Malted Naked Oats 33 1.3 16.7%
12.50 kg Crisp Malting - Wheat Malt12.5 kg Wheat Malt $ 0.72 / kg
$ 9.00
37.26 2 8.3%
150 kg / $ 94.13
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
1 ml ALDC $ 0.22 / ml
$ 0.22
Other Mash 0 min.
6 ml Hop-aid Anti-foam $ 0.15 / ml
$ 0.90
Other Mash 0 min.
$ 1.12
 
Yeast
WHC Lab - Saturated
Amount:
1 Each
Cost:
$ 0.09 / each
$ 0.09
Attenuation (avg):
75%
Flocculation:
Medium
Optimum Temp:
19 - 22 °C
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 2703 B cells required
$ 0.09 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
 
Target Water Profile
Balanced Sour
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
0 0 0 0 0 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
"Community (half)" No Profile Selected beer recipe by Closet Brewing. All Grain, ABV 5.64%, IBU 0, SRM 3.96, Fermentables: ( Extra Pale Malt, Flaked Torrified Oats, Malted Naked Oats, Wheat Malt) Other: (ALDC, Hop-aid Anti-foam)
Recipe Picture
Last Updated and Sharing
 
82
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-06-02 06:50 UTC
Discussion about this recipe:
You must be logged in to add comments.

If you do not yet have an account, you may register here.

Back To Top