| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 lb | Briess - White Wheat Malt |
$ 2.99 / lb $ 17.94 |
39.1 | 2.5 | 46.1538% |
| 4 lb | US - Pale 2-Row |
$ 1.99 / lb $ 7.96 |
37 | 1.8 | 30.7692% |
| 1 lb | BSG - Flaked White Wheat |
$ 3.99 / lb $ 3.99 |
36 | 1.6 | 7.69231% |
| 1 lb | German - Acidulated Malt |
$ 2.99 / lb $ 2.99 |
27 | 3.4 | 7.69231% |
| 1 lb | US - Rice Hulls |
$ 3.99 / lb $ 3.99 |
0 | 0 | 7.69231% |
| 13 lbs / $ 36.87 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.75 oz | Brewmaster - Czech Saaz |
$ 2.99 / oz $ 2.24 |
Pellet | 2.8 | Boil at 212 °F | 60 min | 5.8344 | 37.5% |
| 1.25 oz | Brewmaster - Czech Saaz |
$ 2.99 / oz $ 3.74 |
Pellet | 2.8 | Boil at 212 °F | 10 min | 3.52565 | 62.5% |
| 2 oz / $ 5.98 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 tsp | Yeast Nutrient |
$ 0.00 / lb $ 0.00 |
Other | Mash | 10 min. |
| 2 g | Kick Carrageenan G |
$ 0.00 / lb $ 0.00 |
Water Agt | Boil | 10 min. |
| 8 g | Grapefruit Peel |
$ 0.00 / lb $ 0.00 |
Flavor | Secondary | 4 min. |
| Omega Yeast Labs - Hefeweizen Ale I OYL-021 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| Method: sucrose Temp: 68 °F |
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.55 qt/lb | 5.04 | 20.2 |
| Mash volume with grains | 6.08 | 24.3 |
| Grain absorption losses | -1.63 | -6.5 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 3.91 g | 15.7 qt) | 1.34 | 5.4 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 7.08 g | 28.3 qt) | 4.5 | 18 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.08 | -0.3 |
| Post boil Volume | 5.5 | 22 |
| Going into fermentor | 5.5 | 22 |
| Total: | 6.38 | 25.5 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |