Brewer's Friend

Print

Patrick Henry Pale Ale

180 calories 16.7 g 22 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: American Pale Ale
Boil Time: 60 min
Batch Size: 3 gallons (ending kettle volume)
Pre Boil Size: 4.06 gallons
Pre Boil Gravity: 1.041 (recipe based estimate)
Efficiency: 70% (ending kettle)
Source: Josh
Hop Utilization: 99%
Calories: 180 calories (Per 22oz)
Carbs: 16.7 g (Per 22oz)
Created: Thursday September 11th 2025
Similar Recipes

Klaatu Berada Nicto

OG: 1.051 FG: 1.009 ABV: 5.5% IBU: 54

1.055
1.011
5.9%
66.8
10.4
n/a
5.24
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
5.70 lb US - Pale 2-Row5.7 lb Pale 2-Row 37 1.8 88%
0.30 lb American - Caramel / Crystal 40L0.3 lb Caramel / Crystal 40L 34 40 4.6%
0.48 lb Caramel / Crystal 60L0.48 lb Caramel / Crystal 60L 34 60 7.4%
6.48 lbs / $ 0.00
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
0.23 oz Simcoe0.225 oz Simcoe Hops $ 2.59 / oz
$ 0.58
Pellet 12.7 Boil 0 min 9.7%
0.30 oz Centennial0.3 oz Centennial Hops Pellet 10 Boil 30 min 15.69 12.9%
0.38 oz Cascade0.375 oz Cascade Hops $ 2.59 / oz
$ 0.97
Pellet 7 Boil 45 min 16.4 16.1%
0.15 oz Amarillo0.15 oz Amarillo Hops $ 2.59 / oz
$ 0.39
Pellet 8.6 Boil 45 min 8.06 6.5%
0.38 oz Cascade0.375 oz Cascade Hops $ 2.59 / oz
$ 0.97
Pellet 7 Boil 60 min 17.86 16.1%
0.15 oz Amarillo0.15 oz Amarillo Hops $ 2.59 / oz
$ 0.39
Pellet 8.6 Boil 60 min 8.78 6.5%
0.45 oz Cascade0.45 oz Cascade Hops $ 2.59 / oz
$ 1.17
Pellet 7 Dry Hop 7 days 19.4%
0.30 oz Amarillo0.3 oz Amarillo Hops $ 2.59 / oz
$ 0.78
Pellet 8.6 Dry Hop 7 days 12.9%
2.32 oz / $ 5.24
 
Yeast
Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05
Amount:
1 Each
Cost:
Attenuation (avg):
81%
Flocculation:
Medium
Optimum Temp:
54 - 77 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 54 B cells required
$ 0.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.45 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
0 0 0 0 0 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
Strike water volume at mash thickness of 1.75 qt/lb 2.84 11.3  
Mash volume with grains 3.35 13.4  
Grain absorption losses -0.81 -3.2  
Remaining sparge water volume 2.29 9.1  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Pre boil volume (equipment estimates 4.56 g | 18.2 qt) 4.06 16.2  
Boil off losses -1.5 -6  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.06 -0.2  
Post boil volume (equipment estimates 2.5 g | 10 qt) 3 12  
Estimated amount in fermentor 3 12  
Total: 5.12 20.5
Equipment Profile Used: System Default
 
Notes

Home Brew Recipe Bible, Page 123

Last Updated and Sharing
 
154
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2025-09-11 01:57 UTC