| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 9.50 lb | Patagonia - Pale ale |
$ 0.78 / lb $ 7.41 |
36.8 | 2.9 | 76.8% |
| 1 lb | Weyermann - Munich Type I |
$ 1.89 / lb $ 1.89 |
38 | 6 | 8.1% |
| 0.75 lb | Weyermann - Caramunich Type 2 |
$ 2.19 / lb $ 1.64 |
34 | 45 | 6.1% |
| 0.50 lb | Weyermann - CaraRed |
$ 2.19 / lb $ 1.10 |
35 | 19.3 | 4% |
| 6 oz | Weyermann - Carapils |
$ 2.19 / lb $ 0.82 |
34.5 | 2.1 | 3% |
| 4 oz | Weyermann - Pale Wheat |
$ 1.80 / lb $ 0.45 |
36 | 2 | 2% |
| 12.37 lbs / $ 13.31 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.60 oz | Yakima Valley Hops - Simcoe |
$ 2.15 / oz $ 1.29 |
Pellet | 11.9 | Boil | 30 min | 18.06 | 14.6% |
| 0.25 oz | Yakima Chief Hops - Amarillo Cryo |
$ 4.99 / oz $ 1.25 |
Lupulin Pellet | 16.1 | Boil | 10 min | 4.8 | 6.1% |
| 0.25 oz | Yakima Valley Hops - Simcoe |
$ 2.15 / oz $ 0.54 |
Pellet | 11.9 | Boil | 10 min | 3.55 | 6.1% |
| 0.50 oz | Yakima Chief Hops - Cascade |
$ 1.65 / oz $ 0.83 |
Pellet | 7.2 | Boil | 0 min | 12.2% | |
| 0.50 oz | Yakima Valley Hops - Simcoe |
$ 2.15 / oz $ 1.08 |
Pellet | 11.9 | Boil | 0 min | 12.2% | |
| 1 oz | Yakima Chief Hops - Cascade |
$ 1.65 / oz $ 1.65 |
Pellet | 7.2 | Dry Hop | 2 days | 24.4% | |
| 1 oz | Yakima Valley Hops - Simcoe |
$ 2.15 / oz $ 2.15 |
Pellet | 11.9 | Dry Hop | 2 days | 24.4% | |
| 4.10 oz / $ 8.78 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 g | Calcium Chloride (dihydrate) | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 4 g | Epsom Salt | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 7 g | Gypsum | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 1 g | Salt | Water Agt | Mash | 1 hr. |
| Lallemand - LALBREW® BRY-97 WEST COAST ALE YEAST | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 5.75 |
| CO2 Level: 2.52 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 67C | Infusion | -- | 154 °F | 60 min | |
| 5.84 gal | Strike | 162 °F | 152 °F | 60 min | |
|
Starting Mash Thickness:
1.3 qt/lb Starting Grain Temp: 65 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.3 qt/lb | 4.02 | 16.1 |
| Mash volume with grains | 5.01 | 20 |
| Grain absorption losses | -1.55 | -6.2 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 4.6 g | 18.4 qt) | 4.48 | 17.9 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 6.83 g | 27.3 qt) | 6.7 | 26.8 |
| Boil off losses | -0.75 | -3 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.08 | -0.3 |
| Post boil Volume (equipment estimates 6 g | 24 qt) | 6.25 | 25 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Going into fermentor (equipment estimates 6.25 g | 25 qt) | 6 | 24 |
| Total: | 8.5 | 34 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |