Brewer's Friend

Print

naptoberfest 2

183 calories 15.2 g 12 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: Festbier
Boil Time: 90 min
Batch Size: 39 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 42 gallons
Post Boil Size: 37 gallons
Pre Boil Gravity: 12.9 °P (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 14.5 °P (recipe based estimate)
Efficiency: 83.5% (brew house)
Source: ATLANTUCKY
Calories: 183 calories (Per 12oz)
Carbs: 15.2 g (Per 12oz)
Created: Wednesday February 21st 2024
13.8 °P
2.3 °P
6.2%
24.1
4.1
5.6
105.24
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
50 lb Weyermann - Pilsner50 lb Pilsner $ 0.94 / lb
$ 47.00
36 1.5 79.4%
5 lb Weyermann - Carafoam5 lb Carafoam $ 1.01 / lb
$ 5.05
34.5 2.2 7.9%
3 lb Dingemans - Biscuit3 lb Biscuit $ 1.03 / lb
$ 3.09
34.5 22 4.8%
5 lb Weyermann - Vienna Malt5 lb Vienna Malt 37 3.5 7.9%
63 lbs / $ 55.14
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
6 oz Tettnanger6 oz Tettnanger Hops $ 0.81 / oz
$ 4.86
Pellet 6.75 Boil 60 min 19.38 60%
4 oz Tettnanger4 oz Tettnanger Hops $ 0.81 / oz
$ 3.24
Pellet 6.75 Boil 10 min 4.68 40%
10 oz / $ 8.10
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
2 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Mash 0 min.
7 g Chalk Water Agt Mash 0 min.
4 g Table Salt Water Agt Mash 0 min.
1 oz Lactic acid Water Agt Mash 0 min.
16 g Epsom Salt (MgSO4) Water Agt Sparge 0 min.
3 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Sparge 0 min.
8 g Chalk Water Agt Sparge 0 min.
6 g Table Salt Water Agt Sparge 0 min.
 
Yeast
Fermentis - Saflager - German Lager Yeast W-34/70
Amount:
200 Grams
Cost:
$ 0.21 / g
$ 42.00
Attenuation (avg):
83%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
48 - 72 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 714 B cells required
$ 42.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.47 Volumes
 
Target Water Profile
ATLKY
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
0 0 0 0 0 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
22 gal Strike 154 °F 152 °F 45 min
26 gal Sparge 170 °F -- --
Starting Mash Thickness: 1.3 qt/lb
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
WARNING: Boil kettle capacity (12 gal | 48 qt) exceeded. Volume required: 39.63 gal (158.5 qt). Suggest reducing initial water volume to 12 gal (48 qt) and adding 27.63 gal (110.5 qt) sparge/top-off.    
Strike water volume at mash thickness of 1.3 qt/lb 4.23 16.9  
Mash volume with grains (equipment estimates 3.27 g | 13.1 qt) 5.27 21.1  
Grain absorption losses -1.63 -6.5  
Remaining sparge water volume (equipment estimates 33.08 g | 132.3 qt) 35.46 141.8  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Volume increase from sugar/extract (early additions) 4.19 16.8  
Pre boil volume (equipment estimates 39.63 g | 158.5 qt) 42 168  
Boil off losses -2.25 -9  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.38 -1.5  
Post boil Volume 37 148  
Top off amount 2 8  
Going into fermentor 39 156  
Total: 39.68 158.7
Equipment Profile Used: System Default
"naptoberfest 2" Festbier beer recipe by ATLANTUCKY. All Grain, ABV 6.19%, IBU 24.06, SRM 4.09, Fermentables: (Pilsner, Carafoam, Biscuit, Vienna Malt) Hops: (Tettnanger) Other: (Calcium Chloride (anhydrous), Chalk, Table Salt, Lactic acid, Epsom Salt (MgSO4))
Last Updated and Sharing
 
352
Views
4
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-07-22 17:09 UTC