| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 3.50 kg | Voyager Craft Malt - Atlas Latrobe | 37.6 | 2.03 | 86.4% | |
| 0.20 kg | Voyager Craft Malt - Voodoo Schooner | 35.9 | 43.2 | 4.9% | |
| 0.25 kg | Gladfield - Wheat Malt | 38.8 | 2.13 | 6.2% | |
| 0.10 kg | Gladfield - Black Forrest Rye Malt | 31 | 44.67 | 2.5% | |
| 4.05 kg / $ 0.00 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 g | Strata (14.5 AA) / 60 Grams |
$ 0.12 / g $ 0.74 |
Pellet | 14.5 | First Wort | 60 min | 18.56 | 4.3% |
| 5 g | Strata (14.5 AA) / 60 Grams |
$ 0.12 / g $ 0.62 |
Pellet | 14.5 | Boil | 15 min | 6.98 | 3.6% |
| 5 g | Strata (14.5 AA) / 60 Grams |
$ 0.12 / g $ 0.62 |
Pellet | 14.5 | Boil | 5 min | 2.8 | 3.6% |
| 22 g | Strata (14.5 AA) / 60 Grams |
$ 0.12 / g $ 2.73 |
Pellet | 14.5 | Boil | 2 min | 5.23 | 15.9% |
| 20 g | Haas - BRU-1 (14 AA) / 210 Grams | Pellet | 14 | Whirlpool at 75 °C | 15 min | 14.5% | ||
| 20 g | Hop Breeding Company - Sabro (14.2 AA) / 250 Grams | Pellet | 14.2 | Whirlpool at 75 °C | 15 min | 14.5% | ||
| 30 g | Haas - BRU-1 (14 AA) / 210 Grams |
$ 0.09 / g $ 2.63 |
Pellet | 14 | Dry Hop | Day 7 | 21.7% | |
| 30 g | Hop Breeding Company - Sabro (14.2 AA) / 250 Grams |
$ 0.07 / g $ 2.14 |
Pellet | 14.2 | Dry Hop | Day 7 | 21.7% | |
| 138 g / $ 9.49 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 g | Brewtan B / 0.08 Kilograms |
$ 145.00 / kg $ 0.15 |
Fining | Mash | 1 hr. |
| 2 g | Calcium Chloride (dihydrate) | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 2.50 g | Epsom Salt | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 4 g | Gypsum | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 2 ml | Lactic acid | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 0.75 g | Brewtan B / 0.08 Kilograms |
$ 145.00 / kg $ 0.11 |
Fining | Boil | 12 min. |
| 0.50 each | Whirlfloc / 1.5 Each |
$ 0.20 / each $ 0.10 |
Fining | Boil | 10 min. |
| 10 ml | Biofine Clear |
$ 62.00 / L $ 0.62 |
Fining | Kegging | 0 min. |
| 1 g | Sodium metabisulfite |
$ 10.00 / kg $ 0.01 |
Other | Kegging | 0 min. |
| $ 0.98 | |||||
| Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 5.41 |
| CO2 Level: 0 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 18.9 L | Strike | 66 °C | 67 °C | 60 min | |
| 2.7 L | Batch Sparge | -- | 75 °C | -- | |
|
Starting Mash Thickness:
3 L/kg Starting Grain Temp: 18 °C |
|||||
| Water | Liters |
|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 3 L/kg | 12.2 |
| Mash volume with grains | 14.8 |
| Grain absorption losses | -4.1 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 11.9 L) | 11.1 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Pre boil volume (equipment estimates 19.1 L) | 18.3 |
| Boil off losses | -5.7 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.2 |
| Post boil Volume (equipment estimates 13.2 L) | 15 |
| Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) | -0.2 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | |
| Going into fermentor (equipment estimates 14.8 L) | 13 |
| Total: | 23.3 |
| Equipment Profile Used: | System Default |