| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 kg | United Kingdom - Maris Otter Pale |
$ 5.00 / kg $ 20.00 |
38 | 3.75 | 78.4% |
| 0.50 kg | Munich |
$ 5.00 / kg $ 2.50 |
37 | 6 | 9.8% |
| 0.25 kg | American - Caramel / Crystal 40L |
$ 5.00 / kg $ 1.25 |
34 | 40 | 4.9% |
| 0.25 kg | American - Caramel / Crystal 120L |
$ 5.00 / kg $ 1.25 |
33 | 120 | 4.9% |
| 0.10 kg | Weyermann - Carafa Special Type 1 |
$ 5.00 / kg $ 0.50 |
29.9 | 340 | 2% |
| 5.10 kg / $ 25.50 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 25 g | Simcoe |
$ 100.00 / kg $ 2.50 |
Pellet | 12.7 | Boil | 45 min | 37.31 | 16.7% |
| 25 g | Simcoe |
$ 100.00 / kg $ 2.50 |
Pellet | 12.7 | Boil | 20 min | 24.61 | 16.7% |
| 25 g | Simcoe |
$ 100.00 / kg $ 2.50 |
Pellet | 12.7 | Boil | 5 min | 8.1 | 16.7% |
| 25 g | Centennial |
$ 100.00 / kg $ 2.50 |
Pellet | 10 | Boil | 5 min | 6.38 | 16.7% |
| 25 g | Centennial |
$ 100.00 / kg $ 2.50 |
Pellet | 10 | Dry Hop | 5 days | 16.7% | |
| 25 g | Simcoe |
$ 100.00 / kg $ 2.50 |
Pellet | 12.7 | Dry Hop | 5 days | 16.7% | |
| 150 g / $ 15.00 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 each | Whirlfloc |
$ 0.75 / each $ 0.75 |
Water Agt | Mash | 15 min. |
| $ 0.75 | |||||
| Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 5.95 |
| Method: co2 CO2 Level: 2.35 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 L | Strike | 70 °C | 67 °C | 60 min | |
| 10 L | Sparge | 75 °C | 75 °C | 10 min | |
|
Starting Mash Thickness:
3 L/kg Starting Grain Temp: 18 °C |
|||||
| Water | Liters |
|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 3 L/kg | 15.3 |
| Mash volume with grains | 18.7 |
| Grain absorption losses | -5.1 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 17.9 L) | 16.2 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Pre boil volume (equipment estimates 27.2 L) | 25.5 |
| Boil off losses | -5.7 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.5 |
| Post boil Volume | 21 |
| Going into fermentor | 21 |
| Total: | 31.5 |
| Equipment Profile Used: | System Default |