| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 lb | German - Floor-Malted Bohemian Pilsner |
$ 1.85 / lb $ 18.50 |
38 | 1.8 | 58.8% |
| 4 lb | Flaked Corn |
$ 2.00 / lb $ 8.00 |
40 | 0.5 | 23.5% |
| 1 lb | Dingemans - Biscuit |
$ 2.29 / lb $ 2.29 |
34.5 | 22 | 5.9% |
| 1 lb | German - Acidulated Malt |
$ 2.79 / lb $ 2.79 |
27 | 3.4 | 5.9% |
| 1 lb | Briess - DME Pilsen Light - (late boil kettle addition) |
$ 5.50 / lb $ 5.50 |
45 | 2 | 5.9% |
| 17 lbs / $ 37.08 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 oz | Citra |
$ 2.50 / oz $ 5.00 |
Pellet | 12.5 | Mash | 0 min | 14.01 | 16.7% |
| 1 oz | Hallertau Blanc |
$ 2.50 / oz $ 2.50 |
Pellet | 7.2 | Boil | 15 min | 10.04 | 8.3% |
| 1 oz | Cascade |
$ 1.25 / oz $ 1.25 |
Pellet | 7.1 | Whirlpool | 10 min | 8.3% | |
| 1 oz | Citra |
$ 2.50 / oz $ 2.50 |
Pellet | 12.5 | Whirlpool | 10 min | 7.09 | 8.3% |
| 2 oz | Hallertau Blanc |
$ 1.25 / oz $ 2.50 |
Pellet | 7.2 | Whirlpool | 10 min | 8.17 | 16.7% |
| 2 oz | Hallertau Blanc |
$ 1.25 / oz $ 2.50 |
Pellet | 7.2 | Dry Hop | 0 days | 16.7% | |
| 1 oz | Cascade |
$ 1.25 / oz $ 1.25 |
Pellet | 7 | Dry Hop | 0 days | 8.3% | |
| 2 oz | Citra |
$ 2.50 / oz $ 5.00 |
Pellet | 11 | Dry Hop | 0 days | 16.7% | |
| 12 oz / $ 22.50 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 oz | lemon peel | Flavor | Boil | 10 min. | |
| 1 oz | lemon Peel | Flavor | Other | 3 days |
| White Labs - California Ale Yeast WLP001 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| Method: co2 Amount: 23.72 psi Temp: 68 °F CO2 Level: 2.25 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 4.3 gal | Temperature | 163 °F | 142 °F | 60 min | |
|
Starting Mash Thickness:
1.5 qt/lb Starting Grain Temp: 70 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.5 qt/lb | 6 | 24 |
| Mash volume with grains | 7.21 | 28.8 |
| Grain absorption losses | -2 | -8 |
| Hops absorption losses (mash) | -0.08 | -0.3 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 4.54 g | 18.2 qt) | 4.93 | 19.7 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 8.21 g | 32.9 qt) | 8.6 | 34.4 |
| Volume increase from sugar/extract (late additions) | 0.07 | 0.3 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.04 | -0.2 |
| Post boil Volume (equipment estimates 6.75 g | 27 qt) | 7.1 | 28.4 |
| Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) | -0.15 | -0.6 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Going into fermentor (equipment estimates 6.95 g | 27.8 qt) | 6.6 | 26.4 |
| Total: | 10.93 | 43.7 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |