Amber Ale (marshgrass amber Ale)

174 calories 16.8 g 12 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: American Amber Ale
Boil Time: 60 min
Batch Size: 76 gallons (ending kettle volume)
Pre Boil Size: 80 gallons
Pre Boil Gravity: 12.5 °P (recipe based estimate)
Efficiency: 87% (ending kettle)
Calories: 174 calories (Per 12oz)
Carbs: 16.8 g (Per 12oz)
Created: Monday October 14th 2024
13.1 °P
2.9 °P
5.6%
24.8
13.1
5.7
118.33
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
110 lb Canada Malting - CMC 2-ROW MALT110 lb CMC 2-ROW MALT $ 0.71 / lb
$ 78.10
36 1.75 84%
6 lb Canada Malting - WHITE WHEAT MALT6 lb WHITE WHEAT MALT $ 0.73 / lb
$ 4.38
38.1 3.5 4.6%
4 lb Great Western - Dark Munich4 lb Dark Munich $ 0.84 / lb
$ 3.36
33 20 3.1%
6 lb Bestmalz - BEST Special X6 lb BEST Special X $ 1.02 / lb
$ 6.12
34.5 132.5 4.6%
1 lb Briess - Midnight Wheat Malt1 lb Midnight Wheat Malt $ 1.31 / lb
$ 1.31
25 550 0.8%
4 lb Great Western - Crystal 40 Malt4 lb Crystal 40 Malt $ 1.00 / lb
$ 4.00
21 40 3.1%
131 lbs / $ 97.27
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
1 oz Yakima Chief Hops - Columbus LupuLN2 (Cryo)1 oz Columbus LupuLN2 (Cryo) Hops $ 1.22 / oz
$ 1.22
Lupulin Pellet 24.5 Boil 60 min 6.1 7.1%
5 oz Yakima Chief Hops - Loral LupuLN2 (Cryo)5 oz Loral LupuLN2 (Cryo) Hops $ 1.20 / oz
$ 6.00
Lupulin Pellet 20.1 Boil 15 min 12.42 35.7%
3 oz Yakima Chief Hops - Cascade LupuLN2 (Cryo)3 oz Cascade LupuLN2 (Cryo) Hops $ 1.73 / oz
$ 5.19
Lupulin Pellet 12 Boil 10 min 3.25 21.4%
5 oz Yakima Chief Hops - Cascade LupuLN2 (Cryo)5 oz Cascade LupuLN2 (Cryo) Hops $ 1.73 / oz
$ 8.65
Lupulin Pellet 12 Boil 5 min 2.98 35.7%
14 oz / $ 21.06
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
-- 149 °F --
Starting Mash Thickness: 1.25 qt/lb
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
20 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Mash 1 hr.
20 g Gypsum Water Agt Mash 1 hr.
 
Yeast
Apex - San Diego (Chico) Yeast
Amount:
1.09 Each
Cost:
Attenuation (custom):
76%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
64 - 75 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
-
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 1321 B cells required
$ 0.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 0 Volumes
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
72 30 61 76.5 80 0.2
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Notes

Alot darker than expected.

next batch- drop the spec X down to 4 and up the C40 to 6.
sub out the Midnight wheat for chocolate malt 2#s.

Really tasty, but a little on the dark side, might drop the SRM down to 11. subbing the midnight wheat for chocolate would probably work.



View Count: 548
Brew Count: 3
Last Updated: 2025-08-05 16:52 UTC

Home Brewing Software Calculators
View the recipe at Brewer's Friend
Includes tools for copying, scaling, printing, generating labels, calculating water requirements, BeerXML, and more!