Brewer's Friend

Print

Brewz IPA

183 calories 16.3 g 330 ml
Beer Stats
Method: All Grain
Style: American IPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 25 liters (fermentor volume)
Pre Boil Size: 31.07 liters
Post Boil Size: 25.1 liters
Pre Boil Gravity: 1.048 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.060 (recipe based estimate)
Efficiency: 77.5% (brew house)
Source: Sebinho
Rating:
4.00 (1 Review)

Calories: 183 calories (Per 330ml)
Carbs: 16.3 g (Per 330ml)
Created: Monday July 17th 2023
Similar Recipes

Simcoe SMaSH

by Dirty Dingo Brewing CO.

OG: 1.058 FG: 1.013 ABV: 6.0% IBU: 37

Spartan IPA 2021 20g

by Rose Garage Brewing

OG: 1.066 FG: 1.017 ABV: 6.7% IBU: 48

Abandoned Brewery NZ IPA

by Wolf Pack Brewing

OG: 1.057 FG: 1.010 ABV: 6.3% IBU: 42

1.060
1.011
6.4%
43.9
9.7
n/a
31.84
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG EBC Bill %
5.71 kg Bestmalz - BEST Pale ale5.71 kg BEST Pale ale $ 2.80 / kg
$ 15.99
38.1 6 93.3%
0.21 kg Bestmalz - BEST Caramel Pils0.21 kg BEST Caramel Pils $ 3.30 / kg
$ 0.69
37 5 3.4%
0.20 kg Rolled Oats0.2 kg Rolled Oats $ 2.00 / kg
$ 0.40
33 4.37 3.3%
6.12 kg / $ 17.08
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
20 g Mosaic20 g Mosaic Hops $ 121.00 / kg
$ 2.42
Pellet 12.5 Boil 60 min 20.58 25.6%
23.11 g Mosaic23.11 g Mosaic Hops $ 121.00 / kg
$ 2.80
Pellet 12.5 Boil 30 min 18.28 29.6%
20 g Mosaic20 g Mosaic Hops $ 121.00 / kg
$ 2.42
Pellet 12.5 Whirlpool 0 min 5 25.6%
15 g Cascade15 g Cascade Hops $ 75.00 / kg
$ 1.13
Pellet 7 Aroma at 80 °C 0 min 19.2%
78.11 g / $ 8.76
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
100 g Sweet Orange Peel Flavor Boil 0 min.
 
Yeast
Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05
Amount:
1 Each
Cost:
$ 6.00 / each
$ 6.00
Attenuation (avg):
81%
Flocculation:
Medium
Optimum Temp:
12 - 25 °C
Starter:
No
Fermentation Temp:
19 °C
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 129 B cells required
$ 6.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
Method: sucrose       Amount: 26.1 g       Temp: 20 °C       CO2 Level: 2.2 g/l
 
Target Water Profile
Balanced Profile
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
0 0 0 0 0 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
15.3 L Strike 74 °C 67 °C 60 min
18.22 L Tip: Subir Temp, water sparge 23°, 3lts pero pour. Sparge 76 °C 67 °C 20 min
Starting Mash Thickness: 2.5 L/kg
Starting Grain Temp: 22 °C
Quick Water Requirements
Water Liters
Strike water volume at mash thickness of 2.5 L/kg 15.3
Mash volume with grains 19.3
Grain absorption losses -6.1
Remaining sparge water volume (equipment estimates 22.8 L) 22.8
Mash Lauter Tun losses -0.9
Pre boil volume (equipment estimates 31.1 L) 31.1
Boil off losses -5.7
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.3
Post boil Volume 25.1
Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) -0.1
Going into fermentor 25
Total: 38.1  
Equipment Profile Used: System Default
 
Notes

Fermentation : around 5 to 8 days.
Iniciar: 18° Temp
3 or 4 days later, take it to 21°
Una vez finalizado, retirar la levadura.(de poderse)

Acondicionamiento: around 7 days.
Temp = 12° dejar acondicionar por 7 días

Priming = 6 gramos de azucar por litro de cerveza.

Carbonatación: 2 semanas embotellado a 18°

Maduración: 1 semana 10°

Last Updated and Sharing
 
709
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2023-07-17 19:26 UTC