| Amount | Fermentable | Cost | PPG | EBC | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 3,600 g | Viking - Pilsner Malt |
1.50 € / kg 5.40 € |
37 | 3.57 | 90% |
| 280 g | Weyermann - Munich Type II (Dark) |
2.00 € / kg 0.56 € |
37 | 25.19 | 7% |
| 120 g | Bestmalz - BEST Acidulated |
2.30 € / kg 0.28 € |
35.9 | 6 | 3% |
| 4,000 g / 6.24 € | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 g | Saturn (CZ) |
40.00 € / kg 1.20 € |
Pellet | 7.6 | Boil | 50 min | 29.49 | 15% |
| 30 g | Saturn (CZ) |
40.00 € / kg 1.20 € |
Pellet | 7.6 | Boil | 10 min | 11.24 | 15% |
| 60 g | Saturn (CZ) |
40.00 € / kg 2.40 € |
Pellet | 7.6 | Hop Stand at 80 °C | 30 min | 7.52 | 30% |
| 80 g | Saturn (CZ) |
40.00 € / kg 3.20 € |
Pellet | 7.6 | Dry Hop at 18 °C | 4 days | 40% | |
| 200 g / 8.00 € | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.30 g | Calcium Chloride (anhydrous) |
5.00 € / kg 0.01 € |
Water Agt | Mash | 1 hr. |
| 2.10 g | Gypsum |
5.00 € / kg 0.01 € |
Water Agt | Mash | 1 hr. |
| 4 ml | Lactic acid |
0.02 € / ml 0.08 € |
Water Agt | Mash | 1 hr. |
| 0.10 € | |||||
| Lallemand - LalBrew NovaLagerâ„¢ | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| 4.50 € |
| Method: co2 Amount: 0.88 bar Temp: 5 °C CO2 Level: 2.5 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 L | MASH IN | Infusion | 72 °C | 67 °C | 50 min |
| 5 L | MASH OUT | Batch Sparge | 100 °C | 77 °C | 10 min |
| 2 L | BAG OUT - SPARGE | Batch Sparge | 80 °C | 77 °C | 5 min |
| Water | Liters |
|---|---|
| Strike water volume (equipment estimates 30.3 L) | 29.9 |
| Mash volume with grains (equipment estimates 32.9 L) | 32.5 |
| Grain absorption losses | -4 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Pre boil volume (equipment estimates 25.4 L) | 25 |
| Boil off losses | -4.8 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.3 |
| Post boil Volume (equipment estimates 20.3 L) | 21 |
| Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) | -0.3 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | |
| Volume into fermentor (equipment estimates 20.7 L) | 20 |
| Total: | 29.9 |
| Equipment Profile Used: | System Default |