| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 2.40 kg | German - Pale Ale |
$ 3.00 / kg $ 7.20 |
39 | 2.3 | 48.5% |
| 0.80 kg | German - Wheat Malt |
$ 3.00 / kg $ 2.40 |
37 | 2 | 16.2% |
| 0.35 kg | Flaked Oats |
$ 1.50 / kg $ 0.53 |
33 | 2.2 | 7.1% |
| 0.40 kg | Rice Hulls |
$ 3.00 / kg $ 1.20 |
0 | 0 | 8.1% |
| 1 kg | Weyermann - Carapils | 34.5 | 2.1 | 20.2% | |
| 4.95 kg / $ 11.33 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15 g | Charles Faram - Nectaron | Pellet | 11.5 | Boil | 60 min | 23.7 | 13% | |
| 25 g | Charles Faram - El Dorado | Pellet | 15 | Boil | 30 min | 39.6 | 21.7% | |
| 25 g | Charles Faram - Nectaron | Pellet | 11 | Boil | 30 min | 29.04 | 21.7% | |
| 25 g | Charles Faram - El Dorado | Pellet | 15 | Boil | 0 min | 21.7% | ||
| 25 g | Charles Faram - Nectaron | Pellet | 11 | Boil | 0 min | 21.7% | ||
| 115 g / $ 0.00 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 4 g | Gypsum | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 2 g | Magnesium Chloride | Water Agt | Mash | 1 hr. |
| Lallemand - Verdant IPA | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| Method: sucrose Amount: 122.2 g Temp: 20 °C CO2 Level: 2.25 Volumes |
| Ca+2 | Mg+2 | Na+ | Cl- | SO4-2 | HCO3- |
|---|---|---|---|---|---|
| 75 | 5 | 10 | 50 | 150 | 0 |
| Stockholm (SE) water profile. | |||||
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 21.18 L | Strike | 72 °C | 67 °C | 60 min | |
| Starting Grain Temp: 20 °C | |||||
| Water | Liters |
|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 3.7 L/kg | 18.1 |
| Mash volume with grains | 21.3 |
| Grain absorption losses | -5 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 15.1 L) | 15.5 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Pre boil volume (equipment estimates 27.3 L) | 27.7 |
| Boil off losses | -5.7 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.6 |
| Post boil Volume | 21 |
| Going into fermentor | 21 |
| Total: | 33.6 |
| Equipment Profile Used: | System Default |