| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 lb | Great Western - Northwest Pale Ale Malt |
$ 1.15 / lb $ 6.90 |
37 | 3 | 51.9% |
| 3 lb | Rahr - Standard 2-Row |
$ 1.15 / lb $ 3.45 |
36.8 | 1.8 | 26% |
| 1 lb | Rahr - Red Wheat |
$ 1.44 / lb $ 1.44 |
39.1 | 3.2 | 8.7% |
| 7.30 oz | Briess - Victory Malt |
$ 2.40 / lb $ 1.10 |
34.5 | 28 | 3.9% |
| 17.60 oz | Briess - Caramel Malt - 10L |
$ 2.20 / lb $ 2.42 |
35.4 | 10 | 9.5% |
| 11.56 lbs / $ 15.31 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 42 g | Amarillo (7.9 AA) / 163.04 Ounces | Pellet | 7.9 | Mash | 60 min | 7.96 | 27.3% | |
| 14 g | Yakima Valley Hops - LUPOMAX Columbus |
$ 1.62 / oz $ 0.80 |
Lupulin Pellet | 20.6 | Boil | 20 min | 21.01 | 9.1% |
| 28 g | Yakima Valley Hops - AU Ella |
$ 0.88 / oz $ 0.87 |
Pellet | 17.2 | Whirlpool | 15 min | 11.57 | 18.2% |
| 28 g | Sonnet |
$ 1.42 / oz $ 1.40 |
Pellet | 4.3 | Whirlpool | 15 min | 2.89 | 18.2% |
| 21 g | Yakima Valley Hops - AU Ella |
$ 0.88 / oz $ 0.65 |
Pellet | 17.2 | Dry Hop | 3 days | 13.6% | |
| 21 g | Sonnet |
$ 1.42 / oz $ 1.05 |
Pellet | 4.3 | Dry Hop | 3 days | 13.6% | |
| 154 g / $ 4.78 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 g | Gypsum |
$ 0.00 / oz $ 0.00 |
Water Agt | Mash | 1 hr. |
| 8 ml | Lactic acid | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 6 ml | Lactic acid | Water Agt | Sparge | 1 hr. |
| Omega Yeast Labs - British Ale V OYL-011 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| Method: sucrose Temp: 68 °F CO2 Level: 1.9 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 gal | Strike | 163 °F | 152 °F | 60 min | |
| 4.5 gal | Sparge | 168 °F | 168 °F | 15 min | |
|
Starting Mash Thickness:
1.5 qt/lb Starting Grain Temp: 65 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.5 qt/lb | 4.33 | 17.3 |
| Mash volume with grains | 5.2 | 20.8 |
| Grain absorption losses | -1.44 | -5.8 |
| Hops absorption losses (mash) | -0.06 | -0.2 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 3.76 g | 15 qt) | 4.08 | 16.3 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 6.34 g | 25.4 qt) | 6.66 | 26.6 |
| Boil off losses | -0.75 | -3 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.02 | -0.1 |
| Post boil Volume (equipment estimates 5.57 g | 22.3 qt) | 6.07 | 24.3 |
| Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) | -0.07 | -0.3 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Going into fermentor (equipment estimates 6 g | 24 qt) | 5.5 | 22 |
| Total: | 8.41 | 33.6 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |