Brewer's Friend

Print

IPA ARGENTA

183 calories 16.3 g 330 ml
Beer Stats
Method: Extract
Style: American IPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 50 liters (fermentor volume)
Pre Boil Size: 57 liters
Post Boil Size: 51 liters
Pre Boil Gravity: 1.053 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.060 (recipe based estimate)
Efficiency: 70% (steeping grains only)
Calories: 183 calories (Per 330ml)
Carbs: 16.3 g (Per 330ml)
Created: Monday March 1st 2021
Similar Recipes

Hump Day 40L

by Hop and Grain Brewstore

OG: 1.060 FG: 1.012 ABV: 6.3% IBU: 56

Original Orange IPA (AKA: Oh-Oh-yeah!)

by Naugie

OG: 1.065 FG: 1.013 ABV: 6.9% IBU: 54

1.060
1.011
6.4%
54.0
7.7
n/a
43,400.00
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
12 kg BA Malt - Pale Ale12 kg Pale Ale $ 1,300.00 / kg
$ 15,600.00
38 4 88.9%
1 kg BA Malt - Wheat Malt1 kg Wheat Malt $ 1,200.00 / kg
$ 1,200.00
38 2 7.4%
500 g BA Malt - Caramelo 30500 g Caramelo 30 $ 1,700.00 / kg
$ 850.00
35 30 3.7%
13.50 kg / $ 17,650.00
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
60 g Admiral60 g Admiral Hops Lupulin Pellet 14.5 First Wort at 80 °C 60 min 47.08 16.7%
100 g victoria100 g victoria Hops $ 56.50 / g
$ 5,650.00
Lupulin Pellet 12 Whirlpool at 80 °C 5 min 6.96 27.8%
200 g Bullion200 g Bullion Hops $ 56.50 / g
$ 11,300.00
Lupulin Pellet 8 Dry Hop at 18 °C 4 days 55.6%
360 g / $ 16,950.00
 
Yeast
Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05
Amount:
22 Grams
Cost:
$ 400.00 / g
$ 8,800.00
Attenuation (avg):
81%
Flocculation:
Medium
Optimum Temp:
12 - 25 °C
Starter:
No
Fermentation Temp:
18 °C
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 258 B cells required
$ 8,800.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.45 Volumes
 
Target Water Profile
barrio 645
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
0 0 0 0 0 0
Quick Water Requirements
Water Liters
WARNING: Boil kettle capacity (45.4 L) exceeded. Volume required: 56.5 L. Suggest reducing initial water volume to 45.4 L and adding 11.1 L sparge/top-off.  
Heat water added to kettle (equipment estimates 70 L) 70.5
Mash volume with grains (equipment estimates 70 L) 79.4
Grain absorption losses (steeping) -13.5
Pre boil volume (equipment estimates 56.5 L) 57
Boil off losses -5.7
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.3
Post boil volume (equipment estimates 50.5 L) 51
Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) -0.5
Going into fermentor (equipment estimates 50.5 L) 50
WARNING: Kettle losses > 2% detected which throw off OG calculation for extract/partial mash recipes in batch target 'fermentor' mode. Solution: Reduce kettle losses, misc losses and hops absorption in equipment profile, OR set batch target to 'kettle' and do a full wort boil. See batch target FAQ.  
Total: 70.5  
Equipment Profile Used: System Default
 
Notes

Total 7 gr de lupulo x litro
levadura 04/11gr y 300 gramos de cosecha de levadura 04

Last Updated and Sharing
 
559
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-08-23 12:19 UTC