| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 lb | Briess - Brewers Malt 2-Row |
$ 1.99 / lb $ 19.90 |
37 | 1.8 | 80% |
| 1 lb | German - CaraMunich I |
$ 2.49 / lb $ 2.49 |
34 | 39 | 8% |
| 1.50 lb | American - Chocolate |
$ 2.49 / lb $ 3.74 |
29 | 350 | 12% |
| 12.50 lbs / $ 26.13 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.50 oz | Magnum |
$ 1.99 / oz $ 1.00 |
Pellet | 15 | Boil | 60 min | 28.8 | 20% |
| 1 oz | Chinook |
$ 2.49 / oz $ 2.49 |
Pellet | 13 | Boil | 30 min | 38.37 | 40% |
| 1 oz | Centennial |
$ 2.49 / oz $ 2.49 |
Pellet | 10 | Dry Hop | 3 days | 40% | |
| 2.50 oz / $ 5.98 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 each | Campden Tablets |
$ 0.04 / each $ 0.04 |
Water Agt | Other | 0 min. |
| 0.50 lb | Homemade Brewery Wash |
$ 1.62 / lb $ 0.81 |
Other | Other | 0 min. |
| $ 0.85 | |||||
| Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 7.98 |
| CO2 Level: 1.9 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 7.5 gal | Water w/o grain | Steeping | 157 °F | 150 °F | 60 min |
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume (equipment estimates 8.37 g | 33.5 qt) | 8.62 | 34.5 |
| Mash volume with grains (equipment estimates 9.37 g | 37.5 qt) | 9.62 | 38.5 |
| Grain absorption losses | -1.56 | -6.3 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 6.56 g | 26.2 qt) | 6.81 | 27.2 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.06 | -0.2 |
| Post boil Volume (equipment estimates 5 g | 20 qt) | 5.31 | 21.2 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Volume into fermentor (equipment estimates 5.31 g | 21.2 qt) | 5 | 20 |
| Total: | 8.62 | 34.5 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |