| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 172 lb | Canada Malting - SUPERIOR PILSEN MALT |
$ 0.72 / lb $ 123.84 |
37.2 | 1.5 | 89.6% |
| 10 lb | Great Western - Light Munich Malt |
$ 0.84 / lb $ 8.40 |
37.3 | 6 | 5.2% |
| 8 lb | Corn Sugar - Dextrose - (late boil kettle addition) |
$ 1.14 / lb $ 9.12 |
42 | 0.5 | 4.2% |
| 2 lb | Bestmalz - BEST Special X |
$ 1.02 / lb $ 2.04 |
34.5 | 132.5 | 1% |
| 192 lbs / $ 143.40 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 oz | Yakima Chief Hops - Columbus LupuLN2 (Cryo) |
$ 1.22 / oz $ 3.66 |
Lupulin Pellet | 24.5 | Boil | 60 min | 15.94 | 6.7% |
| 10 oz | Yakima Chief Hops - Loral LupuLN2 (Cryo) |
$ 1.20 / oz $ 12.00 |
Lupulin Pellet | 20.1 | Boil | 15 min | 21.63 | 22.2% |
| 8 oz | Yakima Valley Hops - Perle |
$ 0.54 / oz $ 4.32 |
Pellet | 6.1 | Boil at 212 °F | 10 min | 3.84 | 17.8% |
| 8 oz | Yakima Valley Hops - Perle |
$ 0.54 / oz $ 4.32 |
Pellet | 6.1 | Boil at 212 °F | 5 min | 2.11 | 17.8% |
| 10 oz | Yakima Valley Hops - Perle |
$ 0.54 / oz $ 5.40 |
Pellet | 6.1 | Dry Hop | 0 days | 22.2% | |
| 6 oz | Yakima Chief Hops - Loral LupuLN2 (Cryo) |
$ 1.20 / oz $ 7.20 |
Lupulin Pellet | 20.1 | Dry Hop | 0 days | 13.3% | |
| 45 oz / $ 36.90 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 g | Calcium Chloride (anhydrous) | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 20 g | Gypsum | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 80 ml | Phosphoric acid | Water Agt | Mash | 0 min. |
| - Lallemand - Novalager | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| CO2 Level: 2.65 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 60.5 gal | Strike | 159 °F | 151 °F | 60 min | |
|
Starting Mash Thickness:
2 qt/lb Starting Grain Temp: 70 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| WARNING: Boil kettle capacity (12 gal | 48 qt) exceeded. Volume required: 78.59 gal (314.35 qt). Suggest reducing initial water volume to 11.38 gal (45.51 qt) and adding 66.59 gal (266.35 qt) sparge/top-off. | ||
| WARNING: Mash tun capacity exceeded. Volume required: 106.72 gal (426.88 qt) | 92 | 368 |
| Strike water volume at mash thickness of 2 qt/lb | 92 | 368 |
| Mash volume with grains | 106.72 | 426.9 |
| Grain absorption losses | -23 | -92 |
| Remaining sparge water volume | 11.25 | 45 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 77.96 g | 311.9 qt) | 80 | 320 |
| Volume increase from sugar/extract (late additions) | 0.62 | 2.5 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -1.09 | -4.4 |
| Post boil volume (equipment estimates 78.04 g | 312.1 qt) | 76 | 304 |
| Estimated amount in fermentor | 76 | 304 |
| Total: | 103.25 | 413 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |