| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 3.15 lb | Briess - LME Sparkling Amber Liquid |
$ 3.49 / lb $ 10.99 |
35 | 10 | 35.1% |
| 24 oz | Raw Honey |
$ 4.00 / lb $ 6.00 |
38 | 20 | 16.7% |
| 10 oz | Raw Honey - (late boil kettle addition) |
$ 4.00 / lb $ 2.50 |
38 | 20 | 7% |
| 84.40 oz / $ 19.49 | |||||
| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 2.50 lb | Rahr - Premium Pilsner |
$ 2.89 / lb $ 7.23 |
36.8 | 1.75 | 27.9% |
| 9.50 oz | Briess - American Honey Malt |
$ 2.89 / lb $ 1.72 |
37.7 | 25 | 6.6% |
| 9.50 oz | Rahr - White Wheat |
$ 2.79 / lb $ 1.66 |
39.1 | 3.2 | 6.6% |
| $ 10.60 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8 g | East Kent Goldings |
$ 3.89 / oz $ 1.10 |
Pellet | 5 | Boil | 60 min | 4.72 | 61.5% |
| 5 g | East Kent Goldings |
$ 3.89 / oz $ 0.69 |
Pellet | 5 | Boil | 15 min | 1.46 | 38.5% |
| 13 g / $ 1.78 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 tbsp | Whirlfloc |
$ 1.00 / tbsp $ 1.00 |
Water Agt | Mash | 0 min. |
| $ 1.00 | |||||
| Lallemand - LALBREW® NOTTINGHAM HIGH PERFORMANCE ALE YEAST | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 3.41 |
| CO2 Level: 0 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 gal | Steeping | 130 °F | 150 °F | 120 min |
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Heat water added to kettle (equipment estimates 7.54 g | 30.1 qt) | 6.07 | 24.3 |
| Mash volume with grains (equipment estimates 7.54 g | 30.1 qt) | 6.37 | 25.5 |
| Grain absorption losses (steeping) | -0.46 | -1.8 |
| Volume increase from sugar/extract (early additions) | 0.39 | 1.6 |
| Pre boil volume (equipment estimates 7.47 g | 29.9 qt) | 6 | 24 |
| Volume increase from sugar/extract (late additions) | 0.05 | 0.2 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.02 | -0.1 |
| Post boil volume | 6 | 24 |
| Going into fermentor | 6 | 24 |
| WARNING: Kettle losses > 2% detected which throw off OG calculation for extract/partial mash recipes in batch target 'fermentor' mode. Solution: Reduce kettle losses, misc losses and hops absorption in equipment profile, OR set batch target to 'kettle' and do a full wort boil. See batch target FAQ. | ||
| Total: | 6.07 | 24.3 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |