| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 10.50 lb | Great Western - Superior Pilsen (1.6 °L) |
$ 1.53 / lb $ 16.07 |
35 | 1.6 | 65.6% |
| 1.75 lb | American - Vienna |
$ 1.44 / lb $ 2.52 |
35 | 4 | 10.9% |
| 1.50 lb | American - Wheat |
$ 1.67 / lb $ 2.51 |
38 | 1.8 | 9.4% |
| 0.75 lb | Briess - Victory Malt | 34.5 | 28 | 4.7% | |
| 1.50 lb | Cane Sugar - (late boil kettle addition) | 46 | 0 | 9.4% | |
| 16 lbs / $ 21.09 | |||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 oz | Coriander | Herb | Boil | 10 min. | |
| 2 oz | Ginger | Spice | Boil | 10 min. |
| Imperial Yeast - B56 Rustic | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 11.00 |
| CO2 Level: 2.2 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| Steeping | 131 °F | -- | 20 min | ||
| Steeping | -- | 149 °F | 90 min | ||
| Steeping | -- | 155 °F | 30 min | ||
| Steeping | -- | 168 °F | 480 min | ||
|
Starting Mash Thickness:
1.33 qt/lb |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.33 qt/lb | 4.82 | 19.3 |
| Mash volume with grains | 5.98 | 23.9 |
| Grain absorption losses | -1.81 | -7.3 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 3.63 g | 14.5 qt) | 3.24 | 13 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 6.39 g | 25.6 qt) | 6 | 24 |
| Volume increase from sugar/extract (late additions) | 0.11 | 0.4 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Post boil Volume | 5 | 20 |
| Going into fermentor | 5 | 20 |
| Total: | 8.06 | 32.3 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |