| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 4.40 lb | Briess - Carapils Malt | 34.5 | 1.5 | 25.9% | |
| 9.40 lb | United Kingdom - Maris Otter Pale | 38 | 3.75 | 55.3% | |
| 1.50 lb | Briess - Carapils Malt |
$ 2.81 / lb $ 4.22 |
34.5 | 1.5 | 8.8% |
| 11 oz | Briess - Caramel Malt - 60L |
$ 4.40 / lb $ 3.03 |
35.4 | 60 | 4% |
| 1 lb | Munich - Light 10L | 33 | 10 | 5.9% | |
| 16.99 lbs / $ 7.24 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.50 oz | Centennial |
$ 1.35 / oz $ 0.68 |
Pellet | 10 | Boil at 210 °F | 60 min | 15.29 | 7.7% |
| 0.50 oz | Columbus |
$ 0.63 / oz $ 0.32 |
Pellet | 15 | Boil at 210 °F | 60 min | 22.94 | 7.7% |
| 1 oz | Centennial |
$ 1.35 / oz $ 1.35 |
Pellet | 10 | Boil at 212 °F | 20 min | 18.52 | 15.4% |
| 2 oz | Centennial |
$ 1.35 / oz $ 2.70 |
Pellet | 10 | Whirlpool | 10 min | 13.62 | 30.8% |
| 2.50 oz | Centennial |
$ 1.35 / oz $ 3.38 |
Pellet | 10 | Dry Hop at 212 °F | 7 days | 38.5% | |
| 6.50 oz / $ 8.42 | ||||||||
| Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 6.26 |
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.25 qt/lb | 5.31 | 21.2 |
| Mash volume with grains | 6.67 | 26.7 |
| Grain absorption losses | -2.12 | -8.5 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 4.21 g | 16.9 qt) | 4.06 | 16.3 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 7.15 g | 28.6 qt) | 7 | 28 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.08 | -0.3 |
| Post boil Volume | 5.58 | 22.3 |
| Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) | -0.08 | -0.3 |
| Going into fermentor | 5.5 | 22 |
| Total: | 9.37 | 37.5 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |