| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 7.50 lb | Weyermann - Eraclea Pilsner | 37.03 | 1.75 | 64.9% | |
| 3 lb | Weyermann - Extra Pale Premium Pilsner Malt |
$ 1.64 / lb $ 4.92 |
38 | 1.5 | 26% |
| 0.75 lb | Weyermann - Carafoam |
$ 2.60 / lb $ 1.95 |
34.5 | 2.2 | 6.5% |
| 0.30 lb | Weyermann - Acidulated |
$ 2.60 / lb $ 0.78 |
27 | 3.4 | 2.6% |
| 11.55 lbs / $ 7.65 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8 g | Yakima Chief Hops - German Magnum |
$ 3.00 / oz $ 0.85 |
Pellet | 11.3 | Boil | 75 min | 12.37 | 2.5% |
| 2 oz | Michigan Hop Alliance - Riwaka |
$ 1.31 / oz $ 2.62 |
Pellet | 6.07 | Aroma | 10 min | 16.35 | 17.7% |
| 2 oz | Czech Saaz |
$ 1.16 / oz $ 2.32 |
Pellet | 2.7 | Aroma at 212 °F | 5 min | 4 | 17.7% |
| 2 oz | Michigan Hop Alliance - Riwaka |
$ 1.31 / oz $ 2.62 |
Pellet | 6.07 | Whirlpool at 170 °F | 20 min | 4.96 | 17.7% |
| 1 oz | Czech Saaz |
$ 1.16 / oz $ 1.16 |
Pellet | 2.7 | Whirlpool at 170 °F | 20 min | 1.1 | 8.9% |
| 3 oz | Michigan Hop Alliance - Riwaka |
$ 1.31 / oz $ 3.93 |
Pellet | 6.07 | Dry Hop | 3 days | 26.6% | |
| 1 oz | Czech Saaz |
$ 1.16 / oz $ 1.16 |
Pellet | 2.7 | Dry Hop | 0 days | 8.9% | |
| 11.28 oz / $ 14.66 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 g | Calcium Chloride (dihydrate) | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 10 g | Gypsum | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 1 g | Salt | Water Agt | Mash | 1 hr. |
| Omega Yeast Labs - German Lager I OYL-106 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| CO2 Level: 2.25 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 5.62 gal | Strike | 165 °F | 152 °F | 60 min | |
| 4 gal | Sparge | 170 °F | 170 °F | -- | |
|
Starting Mash Thickness:
2 qt/lb Starting Grain Temp: 68 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 2 qt/lb | 5.78 | 23.1 |
| Mash volume with grains | 6.7 | 26.8 |
| Grain absorption losses | -1.44 | -5.8 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 3.57 g | 14.3 qt) | 4.44 | 17.8 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 7.65 g | 30.6 qt) | 8.52 | 34.1 |
| Boil off losses | -1.88 | -7.5 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.16 | -0.6 |
| Post boil Volume (equipment estimates 5.61 g | 22.5 qt) | 7.11 | 28.4 |
| Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) | -0.11 | -0.5 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Going into fermentor (equipment estimates 7 g | 28 qt) | 5.5 | 22 |
| Total: | 10.21 | 40.9 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |