| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 110 lb | Canada Malting - CMC 2-ROW MALT |
$ 0.68 / lb $ 74.80 |
36 | 1.75 | 58.2% |
| 24 lb | Flaked Oats |
$ 0.80 / lb $ 19.20 |
33 | 2.2 | 12.7% |
| 10 lb | Bestmalz - BEST Chocolate |
$ 1.01 / lb $ 10.10 |
34.5 | 337.82 | 5.3% |
| 4 lb | Bestmalz - BEST Black Malt |
$ 1.01 / lb $ 4.04 |
30 | 425 | 2.1% |
| 4 lb | Great Western - Crystal 40 Malt |
$ 0.95 / lb $ 3.80 |
21 | 40 | 2.1% |
| 16 lb | Bairds - Golden Promise |
$ 1.06 / lb $ 16.96 |
37 | 3 | 8.5% |
| 6 lb | Bairds - Brown Malt |
$ 0.96 / lb $ 5.76 |
35.4 | 70 | 3.2% |
| 15 lb | Corn Sugar - Dextrose | 42 | 0.5 | 7.9% | |
| 189 lbs / $ 134.66 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5 oz | Sabro Cryo |
$ 2.12 / oz $ 10.60 |
Lupulin Pellet | 23.5 | Boil | 60 min | 27.36 | 100% |
| 5 oz / $ 10.60 | ||||||||
| White Labs - Opshaug Kveik Ale Yeast WLP518 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| CO2 Level: 2.75 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 54.37 gal | Decoction | 150 °F | 147 °F | 60 min | |
|
Starting Mash Thickness:
1.25 qt/lb Starting Grain Temp: 75 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| WARNING: Boil kettle capacity (12 gal | 48 qt) exceeded. Volume required: 71.69 gal (286.75 qt). Suggest reducing initial water volume to 12 gal (48 qt) and adding 59.69 gal (238.75 qt) sparge/top-off. | ||
| WARNING: Mash tun capacity exceeded. Volume required: 68.3 gal (273.18 qt) | 54.38 | 217.5 |
| Strike water volume at mash thickness of 1.25 qt/lb | 54.38 | 217.5 |
| Mash volume with grains | 68.3 | 273.2 |
| Grain absorption losses | -21.75 | -87 |
| Remaining sparge water volume | 40.46 | 161.8 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Volume increase from sugar/extract (early additions) | 1.17 | 4.7 |
| Pre boil volume (equipment estimates 71.69 g | 286.8 qt) | 74 | 296 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.19 | -0.8 |
| Post boil volume (equipment estimates 72.31 g | 289.3 qt) | 70 | 280 |
| Estimated amount in fermentor | 70 | 280 |
| Total: | 94.83 | 379.3 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |