Big Toad
| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 9.50 lb | Proximity - Pilsen Malt |
$ 1.20 / lb $ 11.40 |
37.5 | 1.8 | 93.8% |
| 6 oz | American - Wheat |
$ 1.50 / lb $ 0.56 |
38 | 1.8 | 3.7% |
| 2 oz | Belgian - Aromatic |
$ 2.00 / lb $ 0.25 |
33 | 38 | 1.2% |
| 2 oz | German - CaraMunich I |
$ 2.00 / lb $ 0.25 |
34 | 39 | 1.2% |
| 162 oz / $ 12.46 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.25 oz | Hops Direct - US Tettnanger |
$ 0.90 / oz $ 1.13 |
Pellet | 4.6 | Boil | 60 min | 22.09 | 55.6% |
| 1 oz | Hops Direct - US Tettnanger |
$ 0.90 / oz $ 0.90 |
Pellet | 4.6 | Boil | 10 min | 6.41 | 44.4% |
| 2.25 oz / $ 2.03 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 40 g | Gypsum | Water Agt | Mash | 0 min. | |
| 1 each | Whirlfloc | Water Agt | Boil | 5 min. |
| White Labs - German Ale/ Kölsch Yeast WLP029 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 7.19 |
| Method: co2 CO2 Level: 0 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 3.16 gal | Strike | 162 °F | 148 °F | 60 min | |
| 5.18 gal | Sparge | 168 °F | 168 °F | 15 min | |
|
Starting Mash Thickness:
1.25 qt/lb Starting Grain Temp: 65 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.25 qt/lb | 3.16 | 12.7 |
| Mash volume with grains | 3.97 | 15.9 |
| Grain absorption losses | -1.27 | -5.1 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 5.44 g | 21.7 qt) | 5.18 | 20.7 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 7.08 g | 28.3 qt) | 6.83 | 27.3 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.08 | -0.3 |
| Post boil Volume (equipment estimates 5.5 g | 22 qt) | 5.83 | 23.3 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Going into fermentor (equipment estimates 5.83 g | 23.3 qt) | 5.5 | 22 |
| Total: | 8.35 | 33.4 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |