| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 2.90 kg | Barrett Burston - Pale Malt |
$ 3.00 / kg $ 8.70 |
37 | 2 | 45.3% |
| 1.50 kg | Simpsons - Maris Otter pale | 38 | 2.4 | 23.4% | |
| 0.60 kg | Flaked Corn |
$ 2.00 / kg $ 1.20 |
40 | 0.5 | 9.4% |
| 0.25 kg | Simpsons - Aromatic Malt | 33 | 23.04 | 3.9% | |
| 1.10 kg | GB - #2 Invert Syrup - (late boil kettle addition) |
$ 2.00 / kg $ 2.20 |
40 | 26 | 17.2% |
| 0.05 kg | GB - Caramel - (late boil kettle addition) |
$ 2.00 / kg $ 0.10 |
40 | 1500 | 0.8% |
| 6.40 kg / $ 12.20 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15 g | Super Pride |
$ 0.10 / g $ 1.50 |
Pellet | 13.9 | First Wort | 60 min | 24.08 | 8% |
| 52 g | Wye Challenger |
$ 0.10 / g $ 5.20 |
Pellet | 9.8 | Boil | 60 min | 58.85 | 27.8% |
| 80 g | Styrian Goldings |
$ 0.10 / g $ 8.00 |
Pellet | 2.7 | Boil | 30 min | 19.17 | 42.8% |
| 40 g | Wye Challenger |
$ 0.10 / g $ 4.00 |
Pellet | 9.8 | Dry Hop | Day 14 | 21.4% | |
| 187 g / $ 18.70 | ||||||||
| Fermentis - Safale - English Ale Yeast S-04 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 5.00 |
| CO2 Level: 1.9 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 15.75 L | Strike | 69 °C | 67 °C | 60 min | |
| 17.47 L | Sparge | 76 °C | 76 °C | 15 min | |
|
Starting Mash Thickness:
3 L/kg Starting Grain Temp: 18 °C |
|||||
| Water | Liters |
|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 3 L/kg | 15.8 |
| Mash volume with grains | 19.2 |
| Grain absorption losses | -5.3 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 16.1 L) | 18.9 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Pre boil volume (equipment estimates 25.7 L) | 28.5 |
| Volume increase from sugar/extract (late additions) | 0.8 |
| Boil off losses | -5.7 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.7 |
| Post boil Volume (equipment estimates 20 L) | 22.5 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | |
| Going into fermentor (equipment estimates 22.5 L) | 20 |
| Total: | 34.7 |
| Equipment Profile Used: | System Default |