| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 122 kg | Patagonia - Pale ale | 36.8 | 2.9 | 75.8% | |
| 25 kg | Patagonia - Caramel 140L | 29.9 | 140 | 15.5% | |
| 8 kg | Weyermann - Pale Wheat | 36 | 2 | 5% | |
| 6 kg | Weyermann - Carapils | 34.5 | 2.1 | 3.7% | |
| 161 kg / $ 0.00 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 160 g | Mosaic |
$ 50.00 / kg $ 8.00 |
Pellet | 12.9 | Boil | 1 min | 0.41 | 5.1% |
| 160 g | Mosaic |
$ 50.00 / kg $ 8.00 |
Pellet | 12.9 | Boil | 30 min | 7.37 | 5.1% |
| 800 g | Cascade |
$ 50.00 / kg $ 40.00 |
Pellet | 7 | Boil | 50 min | 24.75 | 25.6% |
| 1,000 g | Cascade |
$ 50.00 / kg $ 50.00 |
Pellet | 7 | Dry Hop at 15 °C | 2 days | 32.1% | |
| 1,000 g | Mosaic | Pellet | 12.5 | Dry Hop at 15 °C | 2 days | 32.1% | ||
| 3,120 g / $ 106.00 | ||||||||
| Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 60.00 |
| CO2 Level: 2.52 Volumes |
| Ca+2 | Mg+2 | Na+ | Cl- | SO4-2 | HCO3- |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 | 1 | 10 | 11 | 4 | 0 |
| Ajustar PH a 6,2. Mash PH 5,2 - 5,5 | |||||
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 400 L | Infusion | -- | 78 °C | 60 min | |
| 250 L | Sparge | -- | 80 °C | 60 min | |
|
Starting Mash Thickness:
3.1 L/kg |
|||||
| Water | Liters |
|---|---|
| WARNING: Boil kettle capacity (45.4 L) exceeded. Volume required: 511.3 L. Suggest reducing initial water volume to 45.4 L and adding 465.9 L sparge/top-off. | |
| WARNING: Mash tun capacity exceeded. Volume required: 605.36 L | 499.1 |
| Strike water volume at mash thickness of 3.1 L/kg | 499.1 |
| Mash volume with grains | 605.4 |
| Grain absorption losses | -161 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 174.1 L) | 182.8 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Pre boil volume (equipment estimates 511.3 L) | 520 |
| Boil off losses | -5.7 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -5.6 |
| Post boil Volume | 500 |
| Going into fermentor | 500 |
| Total: | 681.9 |
| Equipment Profile Used: | System Default |