| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 3.45 lb | Eckert Malting - Biscuit 4L Rice Malt |
$ 2.80 / lb $ 9.66 |
28 | 4 | 44.9% |
| 2.20 lb | Grouse Malt House - Munich Millet Malt |
$ 4.00 / lb $ 8.80 |
28 | 3 | 28.6% |
| 1.10 lb | Grouse Malt House - Buckwheat Malt |
$ 4.10 / lb $ 4.51 |
30 | 2 | 14.3% |
| 3 oz | US - Crystal Rice Malt |
$ 0.27 / oz $ 0.81 |
22 | 16 | 2.4% |
| 3 oz | US - Roasted CaraMillet Malt |
$ 0.32 / oz $ 0.97 |
28 | 19 | 2.4% |
| 2 oz | Eckert Malting - Gas Hog Rice Malt |
$ 0.29 / oz $ 0.59 |
22 | 400 | 1.6% |
| 7 oz | US - Rice Hulls |
$ 3.98 / lb $ 1.74 |
0 | 0 | 5.7% |
| 123 oz / $ 27.08 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19 g | Fuggles | Pellet | 4.5 | Boil | 60 min | 23.21 | 57.6% | |
| 14 g | East Kent Goldings | Pellet | 5 | Boil | 15 min | 5.07 | 42.4% | |
| 33 g / $ 0.00 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 7.70 ml | Ondea Pro |
$ 0.17 / ml $ 1.34 |
Other | Mash | 1 min. |
| 7.70 ml | Ceremix Flex |
$ 0.13 / ml $ 1.02 |
Other | Mash | 1 min. |
| 0.75 g | Whirlfloc |
$ 0.09 / g $ 0.06 |
Fining | Boil | 10 min. |
| 0.25 tsp | WLN1000 White Labs Yeast Nutrient | Other | Boil | 10 min. | |
| $ 2.42 | |||||
| Lallemand - LALBREW® NOTTINGHAM HIGH PERFORMANCE ALE YEAST | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| Method: co2 Amount: 8 psi Temp: 40 °F CO2 Level: 2.1 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 13.6 qt | Protein | Strike | -- | 125 °F | 15 min |
| Yield | Temperature | -- | 145 °F | 60 min | |
| Attenuation | Temperature | -- | 175 °F | 60 min | |
| 7.7 qt | Sparge | Sparge | -- | 170 °F | 1 min |
|
Starting Mash Thickness:
1.77 qt/lb Starting Grain Temp: 65 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.77 qt/lb | 3.4 | 13.6 |
| Mash volume with grains | 4.02 | 16.1 |
| Grain absorption losses | -0.96 | -3.8 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 3.1 g | 12.4 qt) | 2.17 | 8.7 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 5.29 g | 21.2 qt) | 4.36 | 17.4 |
| Boil off losses | -2.25 | -9 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.04 | -0.2 |
| Post boil Volume (equipment estimates 3 g | 12 qt) | 3.54 | 14.2 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Going into fermentor (equipment estimates 3.54 g | 14.2 qt) | 3 | 12 |
| Total: | 5.57 | 22.3 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |