Brewer's Friend

Print

AB Kolsh

274 calories 23.9 g 650 ml
Beer Stats
Method: All Grain
Style: Kölsch
Boil Time: 60 min
Batch Size: 19 liters (fermentor volume)
Pre Boil Size: 24.32 liters
Post Boil Size: 20 liters
Pre Boil Gravity: 1.037 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.046 (recipe based estimate)
Efficiency: 65% (brew house)
Source: Apartment Brewer
Hop Utilization: 94%
Calories: 274 calories (Per 650ml)
Carbs: 23.9 g (Per 650ml)
Created: Thursday April 30th 2026
Similar Recipes

Alfie - Kolsch

by Toombstone

OG: 1.049 FG: 1.013 ABV: 4.8% IBU: 26

Kolsch - David Heath

by ColinChurchward

OG: 1.044 FG: 1.007 ABV: 4.9% IBU: 24

Kolsh 25 litros

by JuniorTrettel

OG: 1.045 FG: 1.011 ABV: 4.5% IBU: 22

1.046
1.008
4.9%
22.3
3.8
5.4
25.95
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
7.50 lb Maker's Malt - Maker's Pilsner7.5 lb Maker's Pilsner $ 1.26 / lb
$ 9.45
37.9 1.78 78.9%
1 lb Canada Malting - WHITE WHEAT MALT1 lb WHITE WHEAT MALT $ 1.89 / lb
$ 1.89
38.1 3.5 10.5%
1 lb Canada Malting - Century Rye1 lb Century Rye $ 2.99 / lb
$ 2.99
29 2.65 10.5%
9.50 lbs / $ 14.33
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
1.75 oz Hallertau Millfrah1.75 oz Hallertau Millfrah Hops $ 2.50 / oz
$ 4.38
Pellet 2.8 Boil 60 min 19.53 77.8%
0.50 oz Hallertau Millfrah0.5 oz Hallertau Millfrah Hops $ 2.50 / oz
$ 1.25
Pellet 2.8 Boil 15 min 2.77 22.2%
2.25 oz / $ 5.63
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
2 g Calcium Chloride (anhydrous) Water Agt Mash 1 hr.
1 g Epsom Salt Water Agt Mash 1 hr.
1 g Salt Water Agt Mash 62 min.
3 ml Lactic acid Water Agt Mash 1 hr.
 
Yeast
Fermentis - Safale - German Ale Yeast K-97
Amount:
1 Each
Cost:
$ 5.99 / each
$ 5.99
Attenuation (avg):
81%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
12 - 25 °C
Starter:
No
Fermentation Temp:
15 °C
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 76 B cells required
$ 5.99 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
Method: dextrose       Amount: 150       Temp: 20 °C       CO2 Level: 2.65 Volumes
 
Target Water Profile
50/50
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
27 3 13 67 12 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
28 L Strike 63 °C 63 °C 45 min
Strike -- 72 °C 30 min
Starting Mash Thickness: 3.1 L/kg
Quick Water Requirements
Water Liters
Strike water volume at mash thickness of 3.1 L/kg 13.4
Mash volume with grains 16.2
Grain absorption losses -4.3
Remaining sparge water volume (equipment estimates 16.9 L) 16.2
Mash Lauter Tun losses -0.9
Pre boil volume (equipment estimates 25 L) 24.3
Boil off losses -5.7
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.3
Post boil Volume (equipment estimates 19 L) 20
WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size  
Going into fermentor (equipment estimates 20 L) 19
Total: 29.5  
Equipment Profile Used: System Default
 
Notes

ferment to full attenuation at 15C
lager 1C 14 days
expected FG 1.006

Last Updated and Sharing
 
167
Views
1
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-06-09 23:02 UTC