Brewer's Friend

Print

NEIPA A

270 calories 27.5 g 12 oz
Beer Stats
Method: All Grain
Style: Specialty IPA: New England IPA
Boil Time: 60 min
Batch Size: 170.5 gallons (fermentor volume)
Pre Boil Size: 201.44 gallons
Post Boil Size: 185.5 gallons
Pre Boil Gravity: 1.075 (recipe based estimate)
Post Boil Gravity: 1.081 (recipe based estimate)
Efficiency: 80% (brew house)
Source: Britton
Hop Utilization: 97%
Calories: 270 calories (Per 12oz)
Carbs: 27.5 g (Per 12oz)
Created: Friday June 6th 2025
1.081
1.020
8.0%
32.8
4.4
5.7
750.55
 
Fermentables
Amount Fermentable Cost PPG °L Bill %
335 lb Gambrinus - Pilsner Malt335 lb Pilsner Malt $ 0.70 / lb
$ 234.50
37.3 1.5 71.3%
55 lb Bestmalz - BEST Chit Malt55 lb BEST Chit Malt $ 0.88 / lb
$ 48.40
23 1.4 11.7%
70 lb Great Western - White Wheat70 lb White Wheat $ 0.88 / lb
$ 61.60
37 3.5 14.9%
10 lb US - Brewers Crystals10 lb Brewers Crystals $ 1.24 / lb
$ 12.40
75 1 2.1%
470 lbs / $ 356.90
 
Hops
Amount Variety Cost Type AA Use Time IBU Bill %
3.50 oz Yakima Chief Hops - Simcoe3.5 oz Simcoe Hops $ 0.83 / oz
$ 2.91
Pellet 13.6 First Wort 0 min 4.53 0.6%
3.70 oz Yakima Chief Hops - Simcoe3.7 oz Simcoe Hops $ 0.83 / oz
$ 3.07
Pellet 13.6 Boil 30 min 3.35 0.6%
4.50 oz Yakima Chief Hops - Simcoe4.5 oz Simcoe Hops $ 0.83 / oz
$ 3.74
Pellet 13.6 Boil 15 min 2.63 0.7%
40 oz Krush40 oz Krush Hops $ 0.84 / oz
$ 33.60
Pellet 13.6 Whirlpool 0 min 11.95 6.5%
40 oz Yakima Valley Hops - Citra40 oz Citra Hops $ 0.63 / oz
$ 25.20
Pellet 11.8 Whirlpool 0 min 10.37 6.5%
80 oz Citra Cryo80 oz Citra Cryo Hops Pellet 13.6 Dry Hop 0 days 13.1%
400 oz Krush400 oz Krush Hops $ 0.81 / oz
$ 324.00
Pellet 12 Dry Hop 0 days 65.4%
40 oz Nelson Sauvin40 oz Nelson Sauvin Hops Pellet 12.5 Dry Hop 0 days 6.5%
611.70 oz / $ 392.51
 
Other Ingredients
Amount Name Cost Type Use Time
350 g Calcium Chloride (dihydrate) Water Agt Mash 1 hr.
110 g Epsom Salt Water Agt Mash 1 hr.
75 g Gypsum Water Agt Mash 1 hr.
50 g Magnesium Chloride Water Agt Mash 1 hr.
50 g Salt Water Agt Mash 1 hr.
40 g Slaked Lime Water Agt Mash 1 hr.
30 g Briners Choice - Kerry Whirlfloc® G / 3.04386 Pounds INV-0671258 5 lb $ 17.20 / lb
$ 1.14
Water Agt Whirlpool 0 min.
12 g Zinc Water Agt Whirlpool 0 min.
1 oz ALDC Water Agt Primary 0 min.
550 ml Tropics Boost Other Primary 0 min.
$ 1.14
 
Yeast
Wyeast - London Ale III 1318
Amount:
500 Each
Cost:
Attenuation (custom):
74%
Flocculation:
High
Optimum Temp:
64 - 74 °F
Starter:
No
Fermentation Temp:
68 °F
Pitch Rate:
0.35 (M cells / ml / ° P) 4418 B cells required
$ 0.00 Yeast Pitch Rate and Starter Calculator
Priming
CO2 Level: 2.25 Volumes
 
Target Water Profile
Brewery Filtered Water
Ca+2 Mg+2 Na+ Cl- SO4-2 HCO3-
100 15 30 160 60 0
Mash Chemistry and Brewing Water Calculator
 
Mash Guidelines
Amount Description Type Start Temp Target Temp Time
147.2 gal Strike 165 °F 152 °F 60 min
131.5 gal Sparge 164 °F 164 °F 60 min
Starting Mash Thickness: 1.28 qt/lb
Starting Grain Temp: 65 °F
Quick Water Requirements
Water Gallons  Quarts
WARNING: Boil kettle capacity (12 gal | 48 qt) exceeded. Volume required: 175.44 gal (701.76 qt). Suggest reducing initial water volume to 12 gal (48 qt) and adding 163.44 gal (653.76 qt) sparge/top-off.    
WARNING: Mash tun capacity exceeded. Volume required: 184 gal (736 qt) 147.2 588.8  
Strike water volume at mash thickness of 1.28 qt/lb 147.2 588.8  
Mash volume with grains 184 736  
Grain absorption losses -57.5 -230  
Remaining sparge water volume (equipment estimates 85.25 g | 341 qt) 111.25 445  
Mash Lauter Tun losses -0.25 -1  
Volume increase from sugar/extract (early additions) 0.74 3  
Pre boil volume (equipment estimates 175.44 g | 701.8 qt) 201.44 805.8  
Boil off losses -1.5 -6  
Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) -0.44 -1.8  
Post boil Volume (equipment estimates 173.5 g | 694 qt) 185.5 742  
Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) -3 -12  
WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size    
Going into fermentor (equipment estimates 182.5 g | 730 qt) 170.5 682  
Total: 258.45 1033.8
Equipment Profile Used: System Default
"NEIPA A" Specialty IPA: New England IPA beer recipe by Britton. All Grain, ABV 8.02%, IBU 32.83, SRM 4.43, Fermentables: ( Pilsner Malt, BEST Chit Malt, White Wheat, Brewers Crystals) Hops: (Simcoe, Krush, Citra, Citra Cryo, Nelson Sauvin) Other: (Calcium Chloride (dihydrate), Epsom Salt, Gypsum, Magnesium Chloride, Salt, Slaked Lime, Briners Choice - Kerry Whirlfloc® G / 3.04386 Pounds INV-0671258 5 lb, Zinc, ALDC, Tropics Boost)
Last Updated and Sharing
 
217
Views
0
Brews
Recipe QR Code
  • Public: Yup, Shared
  • Last Updated: 2026-09-03 13:40 UTC