| Amount | Fermentable | Cost | PPG | EBC | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 4.50 kg | Castle Malting - Pilsner |
$ 2.01 / kg $ 9.05 |
38 | 2.77 | 86.8% |
| 500 g | Briess - Carapils Malt |
$ 2.08 / kg $ 1.04 |
34.5 | 2.51 | 9.6% |
| 5 g | Castle Malting - Château Black |
$ 2.22 / kg $ 0.01 |
34 | 1300.76 | 0.1% |
| 180 g | Corn Sugar - Dextrose |
$ 1.81 / lb $ 0.72 |
42 | 3.5% | |
| 5,185 g / $ 10.81 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 50 g | Spalter Select (Germany) |
$ 0.05 / g $ 2.50 |
Pellet | 3.5 | Boil at 90.5 °C | 60 min | 21.66 | 41.7% |
| 26 g | Tettnanger |
$ 0.05 / g $ 1.30 |
Pellet | 4.5 | Boil | 5 min | 2.89 | 21.7% |
| 44 g | Tettnanger |
$ 0.05 / g $ 2.20 |
Pellet | 4.5 | Boil | 0 min | 36.7% | |
| 120 g / $ 6.00 | ||||||||
| Fermentis - Safale - American Ale Yeast US-05 | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 5.18 |
| Method: co2 Amount: 1.85 bar Temp: 20 °C CO2 Level: 2.45 Volumes |
| Water | Liters |
|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 3.7 L/kg | 18.3 |
| Mash volume with grains | 21.6 |
| Grain absorption losses | -5 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 16.8 L) | 18.1 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.9 |
| Volume increase from sugar/extract (early additions) | 0.1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 29.3 L) | 30.6 |
| Boil off losses | -5.7 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.6 |
| Post boil Volume (equipment estimates 23 L) | 26 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | |
| Going into fermentor (equipment estimates 26 L) | 23 |
| Total: | 36.4 |
| Equipment Profile Used: | System Default |