| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 11 lb | Riverbend Malt - Base Camp Extra Pale |
$ 2.59 / lb $ 28.49 |
36.4 | 1.9 | 91.7% |
| 1 lb | Briess - Caramel Malt - 60L |
$ 4.25 / lb $ 4.25 |
35.4 | 60 | 8.3% |
| 12 lbs / $ 32.74 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.75 oz | Lemondrop |
$ 1.99 / oz $ 1.49 |
Pellet | 5.4 | Boil | 90 min | 17.7 | 12.5% |
| 1.25 oz | Lemondrop |
$ 1.99 / oz $ 2.49 |
Pellet | 5.4 | Boil | 60 min | 27.58 | 20.8% |
| 2 oz | Lemondrop |
$ 1.99 / oz $ 3.98 |
Pellet | 5.4 | Boil | 30 min | 33.92 | 33.3% |
| 2 oz | Lemondrop |
$ 1.99 / oz $ 3.98 |
Pellet | 5.4 | Aroma | 0 min | 33.3% | |
| 6 oz / $ 11.94 | ||||||||
| Omega Yeast Labs - Dried Lutra Kveik - OYL-071DRY | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 9.99 |
| CO2 Level: 2.45 Volumes |
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.5 qt/lb | 4.5 | 18 |
| Mash volume with grains | 5.46 | 21.8 |
| Grain absorption losses | -1.5 | -6 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 4.73 g | 18.9 qt) | 5.25 | 21 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 7.48 g | 29.9 qt) | 8 | 32 |
| Boil off losses | -2.25 | -9 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.23 | -0.9 |
| Post boil Volume (equipment estimates 5 g | 20 qt) | 5.5 | 22 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Going into fermentor (equipment estimates 5.5 g | 22 qt) | 5 | 20 |
| Total: | 9.75 | 39 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |