| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 9 lb | Avangard - Pale 2-Row |
$ 0.70 / lb $ 6.30 |
37 | 2 | 82.8% |
| 1 lb | Briess - Midnight Wheat Malt |
$ 2.25 / lb $ 2.25 |
25 | 550 | 9.2% |
| 6 oz | Viking - Rye |
$ 1.20 / lb $ 0.45 |
37.3 | 3 | 3.4% |
| 8 oz | Viking - Caramel 150 |
$ 1.79 / lb $ 0.90 |
35 | 76.2 | 4.6% |
| 10.87 lbs / $ 9.90 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.50 oz | Yakima Valley Hops - CTZ |
$ 0.69 / oz $ 0.35 |
Pellet | 16.2 | Boil | 60 min | 30.06 | 4.3% |
| 3 oz | Yakima Valley Hops - Comet |
$ 0.81 / oz $ 2.44 |
Pellet | 9.2 | Whirlpool at 170 °F | 10 min | 11.58 | 26.1% |
| 3 oz | Hops Direct - Amarillo |
$ 0.48 / oz $ 1.44 |
Pellet | 7.6 | Whirlpool at 180 °F | 10 min | 11.61 | 26.1% |
| 1 oz | Hops Direct - Simcoe | Pellet | 13 | Dry Hop | 3 days | 8.7% | ||
| 2 oz | Yakima Valley Hops - Comet | Pellet | 9.2 | Dry Hop | 3 days | 17.4% | ||
| 2 oz | Hops Direct - Amarillo | Pellet | 7.6 | Dry Hop | 3 days | 17.4% | ||
| 11.50 oz / $ 4.22 | ||||||||
| Amount | Name | Cost | Type | Use | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 g | Calcium Chloride (dihydrate) | Water Agt | Mash | 1 hr. | |
| 5 g | Gypsum | Water Agt | Mash | 1 hr. |
| - cellarscience - Cali | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 0.00 |
| Method: co2 CO2 Level: 2.35 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 6.91 gal | Strike | 159 °F | 152 °F | 60 min | |
|
Starting Mash Thickness:
2.54 qt/lb Starting Grain Temp: 65 °F |
|||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 2.54 qt/lb | 6.91 | 27.6 |
| Mash volume with grains | 7.78 | 31.1 |
| Grain absorption losses | -1.36 | -5.4 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 1.45 g | 5.8 qt) | 1.08 | 4.3 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 6.74 g | 27 qt) | 6.38 | 25.5 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.02 | -0.1 |
| Post boil Volume (equipment estimates 5.23 g | 20.9 qt) | 5.75 | 23 |
| Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) | -0.23 | -0.9 |
| WARNING: Exceeded batch size - reduce boil size | ||
| Going into fermentor (equipment estimates 5.53 g | 22.1 qt) | 5 | 20 |
| Total: | 7.99 | 32 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |