| Amount | Fermentable | Cost | PPG | °L | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|
| 11.50 lb | United Kingdom - Maris Otter Pale |
$ 1.52 / lb $ 17.48 |
38 | 3.75 | 86.8% |
| 1.25 lb | German - Vienna |
$ 1.25 / lb $ 1.56 |
37 | 4 | 9.4% |
| 8 oz | Rice Hulls |
$ 1.16 / lb $ 0.58 |
0 | 0 | 3.8% |
| 13.25 lbs / $ 19.62 | |||||
| Amount | Variety | Cost | Type | AA | Use | Time | IBU | Bill % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.35 oz | Magnum |
$ 2.00 / oz $ 0.70 |
Pellet | 15 | Boil | 60 min | 18.65 | 5.5% |
| 1 oz | Hops Direct - AMARILLO® VGXP01 C.V. |
$ 0.83 / oz $ 0.83 |
Pellet | 8 | Boil | 5 min | 5.66 | 15.7% |
| 1 oz | Hops Direct - Citra |
$ 1.05 / oz $ 1.05 |
Pellet | 12.2 | Boil | 5 min | 8.64 | 15.7% |
| 1 oz | Hops Direct - AMARILLO® VGXP01 C.V. |
$ 0.83 / oz $ 0.83 |
Pellet | 8 | Whirlpool at 150 °F | 10 min | 15.7% | |
| 1 oz | Yakima Chief Hops - Citra LupuLN2 (Cryo) |
$ 5.39 / oz $ 5.39 |
Lupulin Pellet | 25 | Whirlpool at 150 °F | 10 min | 15.7% | |
| 1 oz | Hops Direct - AMARILLO® VGXP01 C.V. |
$ 0.83 / oz $ 0.83 |
Pellet | 8 | Dry Hop | Day 3 | 15.7% | |
| 1 oz | Yakima Chief Hops - Citra LupuLN2 (Cryo) |
$ 5.39 / oz $ 5.39 |
Lupulin Pellet | 25 | Dry Hop | Day 3 | 15.7% | |
| 6.35 oz / $ 15.03 | ||||||||
| Imperial Yeast - A24 Dry Hop | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
||||||||||||||||
| $ 9.89 |
| Method: co2 CO2 Level: 2.45 Volumes |
| Amount | Description | Type | Start Temp | Target Temp | Time |
|---|---|---|---|---|---|
| 3.89 gal | Strike | 166 °F | 152 °F | 60 min | |
| 5.58 gal | Sparge | 168 °F | 168 °F | 15 min | |
| Starting Grain Temp: 65 °F | |||||
| Water | Gallons | Quarts |
|---|---|---|
| Strike water volume at mash thickness of 1.75 qt/lb | 5.8 | 23.2 |
| Mash volume with grains (equipment estimates 6.78 g | 27.1 qt) | 6.86 | 27.4 |
| Grain absorption losses | -1.66 | -6.6 |
| Remaining sparge water volume (equipment estimates 3.2 g | 12.8 qt) | 3.11 | 12.4 |
| Mash Lauter Tun losses | -0.25 | -1 |
| Pre boil volume (equipment estimates 7.09 g | 28.4 qt) | 7 | 28 |
| Boil off losses | -1.5 | -6 |
| Hops absorption losses (first wort, boil, aroma) | -0.09 | -0.4 |
| Post boil Volume | 5.5 | 22 |
| Hops absorption losses (whirlpool, hop stand) | -0.08 | -0.3 |
| Top off amount | 0.08 | 0.3 |
| Going into fermentor | 5.5 | 22 |
| Total: | 8.91 | 35.6 |
| Equipment Profile Used: | System Default | |